Parkovanie v obytnej zóne je špecifické, ale nie je zakázané. Objasňujeme rozdiel medzi zastavením, státím a legálnym parkovaním a vôbec predpisy platné v obytnej zóne.
Otázka čitateľa:
Dobrý deň, rád by som info ohľadom parkovania v obytnej zóne. Doteraz sme parkovali na chodníku a chodci používali vždy cestu. Ulica je teraz síce prázdna od áut, ale naďalej všetci chodia po ceste – chodci a deti. Ulica je jednosmerná. Dvaja ochotní spoluobčania vždy hlásia autá na políciu… Je možné stáť na druhej strane, kde nie je chodník? Ďakujem za vysvetlenie možností riešenia.
Poradňa: Parkovanie v obytnej zóne pred vlastným domom
To dôležité uvedieme hneď na úvod: v obytnej zóne sa parkovať nesmie okrem miest na to určených. Lenže oplatí sa tomu venovať viac pozornosti.
Aby sme mohli ulicu považovať za obytnú zónu aj formálne, musí byť pred ňou, ak nejde o okruh, potom aj na jej konci, zodpovedajúca dopravná značka. V tomto prípade ide o značky číslo 315 a 316, ktoré definuje Vyhláška o dopravnom značení č. 30/2020 v prílohe „Informačné značky“.
Potom tu máme iný zákon, konkrétne Zákon o cestnej premávke č. 8/2009, ktorý stanovuje dopravné predpisy platné v obytnej zóne. Oficiálne na nej platia „osobitné
ustanovenia o cestnej premávke“. Nie sú totiž rovnaké, ako tie platné na bežnej verejnej komunikácii.
§ 59 Osobitné ustanovenia o cestnej premávke v obytnej zóne, pešej zóne a školskej zóne
- V obytnej zóne chodci smú používať cestu v celej jej šírke a hry detí na ceste sú dovolené.
- V obytnej zóne vodič smie jazdiť rýchlosťou najviac 20 km/h.
- V obytnej zóne je státie motorových vozidiel zakázané, ak dopravnou značkou nie je určené inak.
- V obytnej zóne, pešej zóne a školskej zóne chodci sú povinní umožniť vozidlám jazdu. To platí aj pre deti, ktoré sa hrajú v obytnej zóne.
Zhrnuté, jazdiť môžete rýchlosťou max. 20 km/h a parkovanie na ceste aj chodníku je zakázané okrem prípadov, kde je vyznačené parkovacie miesto. Obyčajne modrou značkou s písmenom P alebo vyhradené státie.
Samozrejme, že vozidlá smú parkovať na súkromných pozemkoch, a to aj tých, ktoré nie sú od cesty oddelené plotom. Neplatí však častá domnienka, že samotná existencia nehnuteľnosti dáva majiteľovi možnosť parkovať na ceste.
Môžu ma nahlásiť za nelegálne parkovanie?
V tomto kontexte majú susedia nárok nahlásiť na obecnú políciu, že na ceste v obytnej zóne stojí vozidlo.
Podľa aktuálneho sadzobníka pokút ukladaných v blokovom konaní bude vodičovi vozidla za porušenie zákazu zastavenia a státia v rámci zóny s plateným alebo regulovaným státím ukladaná bloková pokuta vo výške 40 €.
Pozor na rozdiel medzi státím a zastavením
Za zmienku stojí dôležitá skutočnosť. Zákon o cestnej premávke definuje, že na ceste v obytnej zóne nesmú vozidlá stáť, lenže dovoľuje ich zastavenie. A podľa tohto zákona sa pod pojmom zastavenie rozumie „uvedenie vozidla do pokoja na čas nevyhnutne potrebný na urýchlené nastúpenie alebo na vystúpenie prepravovaných osôb alebo na urýchlené naloženie alebo na zloženie nákladu“.