Čo ak je značka na ľavej strane cesty, platí vtedy len pre ľavý pruh? A čo značky zákaz zastavenia, platia aj pre druhú stranu cesty?
Aktualizované – Poznáte to z praxe. Prechádzate cudzím mestom a venujete zvýšenú pozornosť dopravnému značeniu, pretože nemôžete jazdiť „po pamäti“, ako to robievate v prostredí, ktoré dobre poznáte. Na viacprúdovej ceste si všimnete regulačnú dopravnú značku, napríklad obmedzenie dovolenej rýchlosti, ale nie je celkom jasné, pre koho platí. Následne vyvstávajú nové a nové otázky:
- Keď je značka na pravej strane cesty, ale tá má v jednom smere jazdy až tri či štyri pruhy, platí pre všetkých?
- Kedy dopravná značka platí iba pre konkrétny pruh?
- A čo znamená, keď je namiesto klasickej pravej strany naľavo?
Na tieto otázky odpovedáme v nasledujúcom príspevku.
Ako sa umiestňujú zvislé dopravné značky?
Podľa § 4 Zákona o dopravnom značení č. 30/2020 sa zvislé dopravné značky umiestňujú na pravú stranu cesty. To je štandard, na ktorý sú motoristi zvyknutí.
Rovnaký zákon ale pripúšťa aj ich umiestnenie naľavo a tiež nad vozovku – takže značky umiestnené naľavo sú z hľadiska zákona v poriadku.
Otázkou platnosti regulačných značiek pre pruhy sa potom venuje § 7:
Ak z významu značky nevyplýva inak, regulácia vyplývajúca z regulačnej značky platí pre celú šírku vozovky okrem regulačnej značky umiestnenej nad jazdným pruhom, ktorá platí len pre daný jazdný pruh, a regulačnej značky vyobrazenej na pruhovej značke, ktorá platí len pre daný jazdný pruh alebo pre dané jazdné pruhy.
V praxi to znamená, že keď je na ľavej alebo pravej strane značka dovoľujúca jazdiť rýchlosťou maximálne 80 km/h, toto obmedzenie platí pre všetky pruhy v danom smere jazdy.
Pruhové značky nemusia platiť pre celú šírku
Výnimkou sú pruhy, ktoré majú obmedzenia definované pomocou pruhových značiek. Pruhové značky na intuitívnej grafike zobrazujú obmedzenia pre konkrétne jazdné pruhy. Na cestách zvykneme vídať modré a biele, ale aj žlté, ak ide o dočasné dopravné obmedzenia.
Navyše sa v praxi stretávame aj s digitálnymi dopravnými značkami umiestnenými priamom nad jazdným pruhom, ktoré sú tiež pre motoristu záväzné.
Platnosť zákazu zastavenia a státia
V prípade značiek, ktoré regulujú takzvanú statickú dopravu (spravidla zastavenie a státie), je platnosť pre pravú či stranu cesty definovaná priamo v značke.
Od roku 2021 sa na Slovensku používajú dopravné značky Zákaz státia a Zákaz zastavenia a státia aj s bielymi šípkami vpravo a vľavo. Ide o náhradu doterajších dodatkových tabúľ, ktoré však na našich cestách nachádzame aj naďalej a stále sú platné.
Téme sme sa venovali vo vyhradenom príspevku Poznáte nové šípky na dopravných značkách?
Záverečné zhrnutie
- Ak sa zvislá regulačná dopravná značka nachádza napravo od cesty, platí pre všetky pruhy v danom smere jazdy.
- Rovnako pre všetky pruhy platí aj značka umiestnená naľavo od cesty.
- Ak pre jednotlivé pruhy platia rôzne regulácie, vtedy je to explicitne uvedené zodpovedajúcimi dopravnými značkami.
- Zákaz zastavenia a/alebo státia platí pre celú šírku cesty; ak sú na nej šípky, určujú aj stranu cesty.