Domov TESTY Nové vozidlá Kia Sorento do detailu – v čom má nafta oproti hybridom navrch?

Kia Sorento do detailu – v čom má nafta oproti hybridom navrch?

Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Nová Kia Sorento prichádza s významnými zmenami vo svojom vzhľade a taktiež niekoľkými technologickými novinkami. Otestovali sme vrcholnú výbavu Platinum s jediným naftovým agregátom v ponuke.

Najvýraznejšou zmenou je predná časť, ktorá teraz disponuje vertikálnymi svetlami s denným svietením, ktoré vytvára efekt akéhosi súhvezdia. Štandardne sú k dispozícii LED svetlá s automatickým prechodom medzi diaľkovými a stretávacími, avšak absencia Matrix LED technológie je značným mínusom v porovnaní s konkurenciou. Vynovené Sorento môžete obuť na 19-palcové alebo 20-palcové disky kolies, pričom sú k dispozícii tri nové dizajny. Vzadu sú zmeny decentné, LED svetlá majú pozmenenú grafiku smeroviek a nárazník je robustnejší. Pribudli tri nové farby, na vozidle je Volcanic Sand.

2024 KIA Sorento 2.2 CRDi - Podrobný TEST

 

Zoznámenie s interiérom

V interiéri sa toho zmenilo taktiež dosť. Aktuálne usporiadanie zahŕňa dva 12,3-palcové displeje pre prístrojový štít a multimédiá. Volant je upravený, ale zachováva hardwarové tlačidlá. Dynamický stredový panel umožňuje prepínanie medzi ovládaním klimatizácie a multimédií, čo je kreatívne riešenie, ale občas dokáže zmiasť. Nižšie sú umiestnené USB-C porty a bezdrôtová nabíjačka. Volič prevodovky získal hodnotnejšie vyhotovenie a v jeho okolí sa okrem voliča režimov nachádza niekoľko tlačidiel, ktorými môžete napríklad vypnúť štart-stop systém.

Kia Sorento
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Odkladacie priestory vo dverách sú síce užšie, ale lakťová opierka to kompenzuje. Sedadlá v najvyššej úrovni sú potiahnuté prémiovou kožou Nappa, pričom v základe sú dostupné s umelou kožou. V najvyššej výbave sú vyhrievané aj ventilované a vodičovo sedadlo má veľmi schopnú masážnu funkciu. Spolujazdec si musí vystačiť iba s relaxačnou polohou sedadla. Panoramatické strešné okno je za príplatok 1300 a ponúkne pomerne veľkú otvárateľnú plochu. Rovnakú sumu si vypýta digitálny balík, ktorý zahŕňa virtuálne spätné zrkadlo a možnosť odomykať auto telefónom. Po softvérovej stránke treba vyzdvihnúť bezdrôtový Apple CarPlay a Android Auto, ktoré pri vyššej úrovni systémov v kórejských autách chýbali.

Kia Sorento
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos
Dá sa vôbec cestovať v plnom počte?

Pri sedení vzadu sa ukazuje rozdielny prístup k využitiu priestoru. Sorento je o 6 cm dlhšie než nový Kodiaq, ale ponúkne menej priestoru v batožinovom priestore. Naopak, pasažieri v strednom rade budú mať kráľovský priestor. Rázvor ponúka o 3 cm viac ako pri českom konkurentovi. Sedadlá sú polohovateľné a posúvateľné dopredu a dozadu, čo zvyšuje flexibilitu pri prevážaní nákladu. Nechýbajú USB-C porty, 12V zásuvka a štyri držiaky na poháre. Negatívom je chýbajúci otvor v strednom sedadle na prevážanie dlhších predmetov a sklápanie v pomere 60:40.

Kia Sorento
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Na test sme mali Sorento v 7-miestnej verzii a prekvapivo, tretí rad sedadiel ponúka podobné komfortné prvky ako stredný rad. Najdôležitejšia je možnosť ovládania ventilácie. Miesta je však len tak-tak pre dospelého človeka, tu sa skôr usadia deti. Ak cestujete s plným počtom pasažierov, narazíte však na problém, pretože batožinový priestor má v tejto konfigurácii iba necelých 180 litrov. Kodiaq ponúkne až 340 litrov. V Sorente sa tak budete musieť zbaliť do strešného nosiča a dodáme, že strecha má nosnosť 100 kilogramov. Po sklopení sedadiel tretieho radu získate 609-813 litrov a po sklopení stredného radu viac ako 2000 litrov. Pri 5-miestnej verzii je štandardný objem 700-900 litrov. V batožinovom priestore nechýba 12V zásuvka, ale aspoň jedna 230V zásuvka by sa zišla, keby ste šli s autom napríklad kempovať.

Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos
Nafta sa v meste vie potrápiť, ale záťaž zvláda skvelo

Nové Sorento ponúka tri motorizácie. Testovaný diesel je jediný bez elektrifikácie. Osvedčená jednotka 2.2 CRDi ponúkne 142 kW (193 k) a 440 Nm. Výkonom zapadá do priemeru triedy a vzhľadom na hmotnosť na úrovni 1,9 tony si s autom dokáže poradiť tak akurát. Ak využijete jeho plné prevozné kapacity, prejaví sa, že po facelifte prišlo Sorento o niekoľko koní kvôli emisiám. Spotreba s naftovým agregátom nebola v meste najnižšia. Tu bude mať výhodu samonabíjací hybrid a plug-in hybrid. Pri kratších presunoch v čisto mestskom prostredí sme sa pohybovali na úrovni viac ako 9 litrov.

Kia Sorento
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

V momente, ako naša trasa obsahovala aspoň krátky úsek na obchvate, sa hodnota znížila na úroveň 8 litrov. Pri plynulej premávke sa dokážete dostať aj pod túto hranicu. Na diaľnici sa spotreba stabilne držala na 7,5 litroch a pri jazde okreskami to bolo 6,1 litra. Cestu na chatu v kombinovanej premávke s plne naloženým autom sme zvládli s výbornou spotrebou 6,8 litra, avšak na diaľnici bola rýchlosť obmedzená na 110 km/h.

Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos
Výhoda oproti hybridom

Obrovská výhoda naftového agregátu spočíva v 8-stupňovej DCT prevodovke, keďže hybridy sú spojené so 6-stupňovým automatom. Pri 130-tke tak točí stabilných 2-tisíc otáčok a v kabíne prevláda ticho narušené iba aerodynamickým hlukom, ktorý sa pri SUV s takto veľkou čelnou plochou nedá len tak oklamať. V prípade, ak si to situácia vyžiada, je Sorento pripravené aj na nespevnené cesty. Pohonom všetkých štyroch kolies preferuje skôr prednú nápravu, ale jeho správanie upravuje počítač na základe zvolených režimov offroad jazdy – sneh, blato, piesok. Testované Sorento stojí takmer 61 000 , ale diesel začína od 52 000 a hybridy od 52 500, respektíve 59 000 €.

2024 KIA Sorento 2.2 CRDi - Podrobný TEST

TECHNICKÉ ÚDAJE Kia Sorento
Motor 2.2 CRDi
Objem 2 151 cm3
Max. výkon 142 kW / 193 k
Max. krútiaci moment 440 Nm
Dojazd Nafta
Pohon AWD
Prevodovka 8-stupňový automat
ROZMERY, HMOTNOSTI A OBJEMY
Dĺžka 4 815 mm
Šírka (bez spätných zrkadiel) 1 900 mm
Výška 1 700 mm
Rázvor náprav 2 815 mm
Objem batožinového priestoru 609-813 l
Zrýchlenie 0-100 km/h 9,5 s
SPOTREBA (počas testu)
Naftový motor
Mesto 8,2 l/100 km
Diaľnica 7,5 l/100 km
Okresky 6,1 l/100 km
CENA
Základná cena modelu 51 990
Základná cena testovanej verzie 56 490

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTEST Hyundai Tucson Hybrid – interiér zmenený na nepoznanie
Nasledujúci článokPamätáte si ešte, ako poskytnúť prvú pomoc? Návod a ďalšie dôležité informácie