Domov Poradňa Jednoduchý trik s mobilom a bežnou aplikáciou zlodejom prezradí, že máte v...

Jednoduchý trik s mobilom a bežnou aplikáciou zlodejom prezradí, že máte v aute elektroniku

Hľadanie strateného mobilu cez detektor Bluetooth spojenia (foto: redakcia)
Hľadanie strateného mobilu cez detektor Bluetooth spojenia (foto: redakcia)

Ak si myslíte, že skryť mobil, tablet alebo notebook pod sedadlo stačí, čítajte tento článok ďalej.

Nenechávajte cennosti v aute. Túto známu frázu nachádzame skoro na každom parkovisku. Zvyčajne ju ignorujeme, a pritom je tak dôležitá. Je dôvod na to, aby na týchto tabuliach nebolo napísané „Skryte svoje cennosti v autách“. Krádež mobilu či notebooku zo zamknutého auta nie je nič výnimočné.

Ak v aute skryjete elektroniku, možno ju jednoduchými metódami nájsť. Jednu takú sme vyskúšali aj my a prekvapila nás. Nemilo. Ide o triviálne jednoduché a bezplatné riešenie, pričom skúsenejší zlodeji môžu využívať podstatne sofistikovanejšiu techniku, ktorá odhalí ešte viac.

Stačila bezplatná aplikácia na mobil

Princíp odhalenia elektroniky v zamknutom aute je jednoduchý a rýchly. Počas nášho testu nám stačil mobilný telefón s Androidom a bezplatná aplikácia na odhaľovanie zariadení v okolí. Na ich odhalenie slúži obyčajná detekcia Wi-Fi alebo Bluetooth signálu.

Otestovaná aplikácia, čo bola prvá v zozname, nám ukázala dokonca aj vzdialenosť nájdených zariadení, a teda ich približnú polohu.

<yoastmark class=

Stačí sa prejsť po parkovisku a nechať sa viesť vyobrazenými informáciami na displeji. Keď sme do automobilov nahliadli, skutočne sme v nich videli mobily alebo tašky, v ktorých sa mohla elektronika skutočne nachádzať.

Tablet skrytý v aute neostal skrytý pred detektorom Bluetooth signálu (foto: redakcia)
Tablet skrytý v aute neostal skrytý pred detektorom Bluetooth signálu (foto: redakcia)

Aj vám asi napadlo, že si vypnete viditeľnosť pre ostatné zariadenia, a je to vybavené. Lenže nie je to pravda. Na displeji mobilu sa nám zobrazujú aj zariadenia, ktoré práve nemajú zapnutú viditeľnosť pre ostatné zariadenia. Toto sme si opakovane overili.

Na displeji telefónu sme vo väčšine prípadov nevedeli prečítať, o aké zariadenie ide. Niektoré zariadenia však do okolia vysielali aj túto informáciu, a tak sme disponovali informáciou, že ide o smart hodinky alebo konkrétne modely telefónov. Nepochybujeme, že s kvalitnejším vybavením by sme dospeli k presnejším výsledkom.

Niektoré autá sú ako výkladné skrine elektroniky, ilustračná fotografia
Hľadanie nie je nelegálne, krádež mobilu áno

Ako je možné, že takéto aplikácie možno stiahnuť a inštalovať do mobilu? Je to tak preto, lebo to nie je zakázané. Totiž, ich účel nespočíva v pomoci zlodejom.

Tieto apky majú svoj legálny účel, pomocou nich môžete nájsť v domácnosti stratený telefón alebo smart náramky. Sú užitočné všade tam, kde potrebujete prepojiť vzájomne nespolupracujúce zariadenia, odhaliť prítomnosť vysielačov vo vašom blízkom okolí. Vravieva sa tiež o účinnom odhaľovaní bezdrôtových kamier v hotelových izbách práve pomocou podobných metód.

Samozrejme, samotným odhalením zariadenia to nekončí, ale iba začína. To nelegálne si vyžaduje vlámanie sa do vozidla, nájdenie produktov a ich odcudzenie.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokRozhovor: Dizajnér Jozef Kabaň o práci pre Čínu, budúcnosti s MG, minulosti i konci kariéry
Nasledujúci článokIný počítač už ani nechceme. HP Envy Move 24 je malý zázrak pre rodiny aj kreatívcov