S narastajúcim počtom vozidiel, ktoré majú turbo ako samozrejmosť, je ťažké uveriť, že sú na scéne už 50 rokov. Ich vývoj mal nezmazateľný vplyv na automobily, v ktorých jazdíme dnes. Turbo môžete nájsť v takmer každom type auta, nafta alebo benzín, od VW Golf až po Ferrari 488 GTB. Príbeh sa menil, hranice sa posúvali, no dnes už nepatrí medzi prekvapenia.

Prvý motor s turbom ?

Turbodúchadlo bolo takmer také dlhé, ako samotný motor. Aj keď boli v leteckých motoroch bežne používané už celé desaťročia, obšírna veľkosť prvých týchto mechanizmov spôsobila, že boli dosť nepraktické pre použitie v automobiloch. Zrejmé výhody turbodúchadiel v letectve však znamenali, že bolo len otázkou času, kým si turbo nájde svoj domov pod kapotou niečoho menšieho.

Ak by ste rozmýšľali o prvých autách, ktoré mali turbo, môže Vás popadnúť myšlienka na klasické autá vyrobené v Amerike. V skutočnosti veľmi veľa vozidiel obohatených o turbo malo európske korene, ako napríklad Porsche 930, Saab 99 Turbo a BMW 2002 Turbo.

Avšak prvý automobil, ktorý kedy dostal takúto podporu, bol rovnako americký ako jablkový koláč či Socha Slobody. V roku 1962 sa General Motors rozhodli, že 3.5-litrový V8 pod kapotou Oldsmobile Cutlass nemá dostatok konskej sily. Namiesto toho, aby sa poobzerali v ich legendárnom arzenáli GM malých a veľkých blokov V8, sa však Oldsmobile rozhodol urobiť to, čo predtým neurobil nikto iný. V spolupráci s priemyselným výrobcom turbokompresorov Garrett vytvoril Oldsmobile v roku 1962 legendárny model JetFire V8.

Umiestnenie turba do automobilu na masovom trhu predstavovalo v šesťdesiatych rokoch veľké výzvy pre inžinierov. Motor JetFire mal kompresný pomer 10,25: 1, čo znemožnilo nakopnutie motora bez modernej obsluhy. Oldsmobile sa o tento problém postaral pomocou systému na vstrekovanie “Turbo-Rocket Fluid” do valcov. V skutočnosti táto turbo-raketová kvapalina bola len zmesou vody a metanolu v pomere 1:1. Napriek tomu, že JetFire urobil Cutlass výrazne rýchlejším ako jeho prirodzene nasiaknuté dvojča, nikdy sa naňho nechytal. Dôvodom bola aj cena určená spoločnosťou JetFire – príplatok za nútenú indukciu vo výške 300 USD bol v roku 1962 astronomický, čo vážne narušilo jeho obchodnú životaschopnosť. JetFire nebol príliš spoľahlivý, a systém vstrekovania kvapalín Turbo-Rocket sa ukázal ako nepraktický. Predaných bolo menej ako 4000 motorov a Oldsmobile ho stiahol po jedinom roku existencie.

Prvé úspešné kroky

Aj keď JetFire zlyhal na trhu, netrvalo dlho, kým automobilový priemysel siahol po nevyužitom potenciáli preplňovania. V roku 1965 bol uvedený do predaja druhý masový turbodúchadlový automobil. A znova rýdza amerika 4×4 – prekvapujúco off-road Harvester Scout. Tento gigant bol k dispozícii s turbodúchadlom 2.5-litrového štvorvalca v rokoch 1965 až 1967. V tej dobe mal maximálny výkon približne 110 koní, čo bolo o 20 viac ako “holá” verzia toho istého motora. Čo bolo ešte dôležitejšie, toto všetko bolo možné s benzínom bežnej triedy a bez použitia vodnej súpravy. Ale po dvoch rokoch sa spoločnosť IH rozhodla, že nedôjde k zámene nového motora a tak vypustila Turbo Comanche v prospech trojlitrovej štvorkolky s objemom 3.2l. Ako sa ukázalo, väčší motor dokázal vyprodukovať to isté množstvo energie ako jeho preplnený bratranec. Avšak, s nastávajúcou krízou roku 1974 sa zdalo, že ekonomika turbodúchadiel jednoducho nemá zmysel. Trvalo by ďalších 10 rokov, kým by boli k dispozícii na americkom trhu.

Začiatok progresu

V roku 1973 automobilky uvideli potenciál v turbe, aby mohli byť ich vozidlá skutočne rýchlejšie . V tomto roku sa začala legendárna výroba BMW 2002 Turbo. Aj keď bolo veľmi rýchle, Turbo 2002 nebolo bez chyby. Trpelo brutálne oneskorenou reakciou turba a tak nízkou spotrebou paliva, až predstavovala bezpečnostné riziko . Podobne ako JetFire, 2002 vydržal len jeden rok, než bol zabitý. Následne tento vznikajúci fenomén oživilo Porsche 911 Turbo. V roku 1974 to bol najrýchlejší automobil sveta. A tento moment sa stal pravdepodobne najvýznamnejším obchodným míľnikom pre preplňované motory.

Keď sa stretol diesel s turbom

Rok 1978 bol pre turbodúchadlá veľmi úspešným. Bolo to obdobie, kedy Buick začal vybavovať svoj Regal turbodúchadlom V6, čo v konečnom dôsledku viedlo k vysokému výkonu Grand Nationalu. Ešte dôležitejší je však fakt, že v tomto roku sa ,,narodil“ turbodiesel. Mercedes-Benz 300SD bol vydaný na predaj v Spojených štátoch. Vybavený turbodúchadlom Garrett, model 300SD navždy zmenil pohľad na vznetové motory. Vzhľadom na to, že cyklus spaľovania nafty závisí od vysokej kompresie, nútená indukcia je jednoduchý spôsob, ako zlepšiť výkon a účinnosť vznetového motora. Rýchlo sa ukázalo, že motory turbodiesel boli oveľa lepšie prispôsobené automobilovým funkciám ako ich prirodzene nasiaknutý oponenti. Možno nie je žiadnym prekvapením, že od zavedenia turbodieselovej technológie Peugeot 604, v roku 1979 predstavil turbodiesel, ktorý tvorí približne polovicu motorov na cestách v Európe.

Prečo zostať pri jednom ?

V roku 1981 sa v Maserati rozhodli, že ak dokážete do auta napratať turbo, určite sa tam napracú aj dve. Výsledkom bol vhodný názov Biturbo. Aj keď to nebolo obzvlášť dobré auto, bolo to prvé osobné vozidlo s dvojitým turbodúchadlom, ktoré sa kedy predalo. Teória spočívala v tom, že použitie dvoch turbín, ktoré pracujú paralelne, by znížilo oneskorenie turba. V praxi to však vždy nefungovalo, ale paralelné twin-turbo nepochybne umožnilo vyrábať nadbytočné množstvá koňských síl pre rôzne motory. Ako ukázalo Porsche v roku 1986 s modelom 959, existuje ďalší spôsob, ako nastaviť dve turbodúchadlá, aby sa znížil oneskorený účinok. Dvojité turbosachy 959 sú usporiadané postupne. Na rozdiel od paralelného dvojitého turbodúchadla, kde dve turbá pracujú nezávisle a pri rovnakej rýchlosti motora, sekvenčné nastavenie zahŕňa jedno turbo navíjanie pri nízkych otáčkach a druhé (alebo oboje) radenie pri vysokých otáčkach. Napriek tomu, že toto nastavenie môže byť menej spoľahlivé, ohlásila sa štvrtá generácia sekvenčného twin-turba – Supra, a to s neuveriteľne nízkou mierou poruchy menej ako 1 percento. V priebehu posledných 55 rokov si teda turbodúchadlá prešli značnou transformáciou a spletitou cestou vývoja, no ich potenciál sa využil a je len otázkou času ako budú zlepšené v budúcnosti.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTesla Roadster – keď nečakané veci prekvapia najviac.
Nasledujúci článokTesla Semi, kamión so zrýchlením z 0 – 100 km/h za 5 sekúnd!