Celosvetovo najznámejším ocenením tých najlepších reštaurácií sú michelinské hviezdičky. Viete, ako vznikli a čo majú spoločné s gumárenským koncernom?
Najpopulárnejšia značka pneumatík pôvodom z Francúzska vznikla pred viac než 130-timi rokmi. Písal sa rok 1889, kedy bola založená v Clermont-Ferrand bratmi Andre a Edouardom Michelinovcami spoločnosť Michelin. Ak sa dobre orientujete v histórii, určite vám neunikla skutočnosť, že to bolo ešte v čase, kedy vôbec neexistovali autá. Michelin sa preto v úvodných rokoch svojho podnikania zaoberal výrobou pneumatík pre bicykle a koče. V 90. rokoch 19. storočia sa začali postupne na cestách objavovať prvé vozidlá, čo prinieslo Michelinu nové možnosti. V roku 1895 spoločnosť vyrobila prvé vzduchom plnené pneumatiky, ktoré sa volali Eclair. Boli ľahko vymeniteľné, pretože neboli prilepené na kolese. V rovnakom roku sa preslávil Michelin aj na pretekoch Paríž-Bordeaux, kde boli na jednom zo súťažných vozidiel obuté práve ich pneumatiky.
Ako plynul čas
Biela figúrka, ktorá sa volá Bibendum, symbolizuje spoločnosť Michelin už od roku 1898. Ďalšou zaujímavosťou je, že firma v roku 1914 vyrobila 2500 lietadiel typu Breuget. Tie sa následne zúčastnili bojov v prvej svetovej vojne. V roku 1935 kúpil Michelin väčšinu akcií značky Citroën a tie si udržal do roku 1975. Michelin v roku 1938 predstavil prvú kordovú pneumatiku na svete “Michelin Metalic”. Neskôr v roku 1946 podal prevratný patent na radiálne pneumatiky.
Prvý európsky závod postavil Michelin v talianskom Turíne v roku 1966. Ešte predtým sa firma dostala aj do USA, kde sa stala jednou z najväčších, a to vďaka svojim výrobným závodom v New Jersey. Veľký zlom nastal v roku 1979. Ferrari triumfovalo v seriáli F1, pričom obávalo práve pneumatiky značky Michelin.
Dostávame sa ku hviezdam
Michelin ešte v roku 1900 vydal prvého sprievodcu s názvom “Michelin Red Guide”. Tlačovina v typickom červenom dizajne, ktorej bolo vytlačených 35.000 kópií, obsahovala tipy na údržbu vozidiel, návod na výmenu pneumatík, mapu čerpacích staníc v danom regióne alebo zoznam hotelov a reštaurácií. Knižných sprievodcov dostávali motoristi zadarmo. Cieľom bolo ubezpečiť vodičov, že keď opustia svoje mestá, bez problémov môžu nájsť čerpacie stanice, autodielne alebo dokonca aj poštu. Čiže všetko, čo vodič v danej dobe mohol potrebovať. Počas prvého desaťročia existencie sa sprievodca Michelin rýchlo rozšíril a stal sa dostupným v celej Európe, ako aj v severnej Afrike. Hoci sprievodcovia obsahovali cenné informácie o reštauráciách, konečným konečným cieľom bratov Michelinovcov bolo generovať tržby a zisk pre ich obchod s pneumatikami.
Vypuknutie prvej svetovej vojny dočasne zastavilo tlač sprievodcu, ale v roku 1920 sa to vrátilo do starých koľají. V tomto roku sa bratia Michelinovci rozhodli zvýšiť kvalitu sprievodcu, odstrániť reklamu a začať si za ňu účtovať peniaze. Prvé hodnotenia hviezdičkou Michelin boli udelené v roku 1926. Do reštaurácií sa začali taktiež v tomto roku posielať anonymní recenzenti. Reštaurácie, z ktorých všetky boli vo Francúzsku, boli ocenené jednou hviezdičkou, ak boli považované za „kvalitné stravovacie zariadenie“. V roku 1931 sa systém hodnotenia rozšíril na trojhviezdičkové hodnotenie, ktoré poznáme dodnes.
Za gurmánskym zážitkom do Viedne
Michelin sa na svojich anonymných recenzentov spolieha dodnes. Zamestnáva ich na plný úväzok. Poväčšine sú to gurmáni, nadšenci do jedla, ktorí majú zmysel pre detail a vynikajúcu chuťovú pamäť, vďaka ktorej si vedia vybaviť a porovnať konkrétne jedlá. Po návšteve reštaurácie napíše takýto gurmánsky odborník detailnú správu. O tom, ktorá reštaurácia michelinské hviezdičky dostane, sa rozhoduje na spoločnom stretnutí recenzentov. Tak ako kedysi, aj dnes udeľuje Michelin na základe anonymného hodnotenia 0 až 3 hviezdy.
Mnoho reštaurácií a šéfkuchárov po hviezdach od Michelinu doslova prahnú. Napríklad michelinský sprievodca Chicagom z roku 2014 zahŕňa takmer 500 reštaurácií. Len jedna z nich dostala tri hviezdy, štyri získali dve hviezdy a 20 reštaurácií sa môže pochváliť jednou hviezdou.
Najbližšia trojhviezdičková reštaurácia k Slovensku sa podľa aktuálneho sprievodcu nachádza vo Viedni. Ide o prevádzku Amador na Grinzinger Straße 86. Michelin aktuálne prevádzkuje 69 výrobných závodov po celom svete, v ktorých zamestnáva približne 114-tisíc zamestnancov.