Naše mestá a obce chceme mať zelenšie, ale ako vodiči to veľmi dobre poznáme. Ulice a parkovacie miesta lemované stromami síce udržiavajú kabíny áut najmä v lete v znesiteľnej teplote, ale po príchode k autu nás môže čakať na karosérii nepríjemný pozdrav od operencov.
Pri parkovaní pod určitými druhmi stromov je však väčšia šanca, že vaša najbližšia cesta bude musieť viesť do auto umyvárne. Medzi najrizikovejšie stromy, pod ktorými by ste mali parkovať len v tých najnutnejších prípadoch, patria topole. Práve na nich vtáky často hniezdia. Topole totiž patria medzi najvyššie stromy, čo vtákom, najmä holubom, škorcom alebo vranám, poskytuje výborný výhľad na okolie a čas spozorovať prípadných predátorov. Samozrejme, výška pre nich znamená väčšiu bezpečnosť pred hrozbami zo zeme. Hoci topole nemajú takú hustú korunu ako napríklad lipy, ich konáre a listy stále poskytujú vtáctvu dostatočné úkryty pre vytvorenie hniezda. Ich vytvorenie im navyše vtákom uľahčujú samotné topole, ktoré majú mäkké drevo aj kôru, ktorá sa ľahko odlupuje.
Kvôli hustým korunám a medovým kvetom vtáky často hniezdia aj na lipách. Vtáky tiež lákajú plody a listy orechov. Tu tiež treba spomenúť, že aj samotné padajúce orechy môžu poškodiť vozidlo. Žiadne terno nie je ani parkovať pod ovocnými stromami či borovicami, ktorá môže znepríjemniť život auta svojou živicou.
Vtáčí trus môže byť agresívny a poškodiť lak auta. Samozrejme, závisí to od toho, čo vtáky konzumovali. Niektoré druhy trusu sú obzvlášť škodlivé kvôli svojej kyslosti a obsahu tráviacich enzýmov. Trus holubov je veľmi kyslý, čo môže spôsobiť chemickú reakciu s lakom a narušiť jeho povrch. Obzvlášť situácie, keď holuby pokropia strechu vášho svojou večerou z predchádzajúceho dňa a v horúčavách následne postavíte auto na priame slnko, sa lak z tohto šoku nemusí spamätať. Medzi priateľov áut nepatria ani škorce, najmä vtedy, ak sa živia ovocím. Ich trus je potom bohatý na kyseliny. Trus s vysokým obsahom kyselín a tráviacich enzýmov produkujú aj vrany a havrany, ktoré konzumujú širokú škálu potravín vrátane odpadu.
Ako to vyčistiť?
Ak sa už dostanete do situácie, že nejaký vták pošpinil vaše vozidlo, snažte sa ho čo najskôr umyť. Ak totiž trus ostane na aute dlhšie, časom sa jeho kyslosť zvyšuje a môže preniknúť hlbšie do vrstiev laku, odkiaľ ho už tak ľahko nedostanete. Predtým, než začnete trus mechanicky odstraňovať, miesto jemne navlhčite vodou alebo špeciálnym prípravkom na čistenie laku. Použiť môžete aj mokrý uterák alebo papierovú utierku. Na samotné čistenie je ideálna handrička z mikrovlákna. Špecialisti neodporúčajú používanie tvrdých a abrazívnych materiálov, ktoré môžu poškodiť povrch laku. Ak trus nejde ľahko odstrániť, treba do hry nasadiť špeciálny čistič na vtáčí trus alebo aspoň bežný šampón. Odmasťovač tu skutočne nepomôže. Po odstránení trusu auto dôkladne opláchnite čistou vodou, aby ste zmyli všetky zvyšky čistiaceho prípravku. Ak predsa len na vozidle zaznamenáte drobné poškodenie laku, na miesto naneste vosk. Ten na povrchu vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá môže pomôcť pri ďalších podobných incidentoch.
Skvelá umyvárka na čerpacej stanici Tanker
V redakcii sa snažíme autá umývať lacno, rýchlo a kvalitne. Preto chodíme na autoumyváreň v Podunajských Biskupiciach na čerpacej stanici Tanker. Pri autoumyvárni je vždy prítomný zamestnanec, ktorý najprv ručne umyje auto. Pod kefy sa tak dostane už auto očistené od hrubej špiny, čím sa predchádza k prebytočnému zaneseniu čistiacich kief a tie nepoškodzujú lak auta. Tento spôsob je tak k vášmu autu šetrný a samotné auto z linky vyjde vždy čisté, suché a umyté, pretože na wapkách auto akurát tak iba ošpliechate. Na Tankeri tak môžete mať auto krásne čisté už do 3 minút a za cenu od 3,99 €.