Užitočný poznatok, keď sa chystáte cestovať do zahraničia. Radar má svoje hranice a v máloktorej krajine sa uplatňuje nulová tolerancia.
Mnohí motoristi máme rovnakú skúsenosť. Po ceste zo zahraničia sa vrátime domov s pocitom, že náklady na cestu máme uzatvorené. Lenže prejde niekoľko týždňov a do poštovej schránky nám príde fotopohľadnica s vyúčtovaním príliš rýchlej jazdy. Jej autorom je radar.
Fotoradary sú na cestách v zahraničí relatívne bežné a častokrát aj počas dňa viditeľne bliknú bleskom, a tak hneď vo chvíli fotenia viete, čo sa stalo. Nie je pravdou, že sa blesk zapína iba v tme. Vedeli ste však, že si môžete overiť, či je na vás vydaná nejaká pokuta na Slovensku? Takýto návod sme pred časom zverejnili a mnohé slovenské médiá tému od nás prebrali, za čo sme im vďační.
Za dve minúty a zadarmo: Ako zistiť, či je na vás vystavená dopravná pokuta?
Akú toleranciu majú radary?
Vodiči bývajú často zvedaví, za aké prekročenie rýchlosti im reálne hrozia sankcie, teda pokuty.
Rýchlostné radary majú určitú toleranciu, takže ak čistou náhodou jazdíme mierne nad povolenú hodnotu, nemáme dôvod na obavy. Platí pravidlo, že rýchlostná kamera nás neodfotí, ak prekročíme rýchlosť aj o 10 km/h.
Túto informáciu napokon v kontexte poľských ciest potvrdilo Centrum automatického dohľadu nad cestnou premávkou CANARD. Zariadenia na sledovanie rýchlosti zaregistruje priestupok, keď vodič prekročí povolenú rýchlosť o 11 km/h.
Rýchlostné tolerancie na Slovensku
Na Slovensku môžete dostať pokutu za rýchlosť dvomi spôsobmi: blokovou pokutou na mieste alebo dodatočne v rámci rozkazného alebo správneho konania.
Sadzobník pokút ukladaných v blokovom konaní má na stránke rezort vnútra, pričom sankcie ukladané dodatočne definuje Zákon o cestnej premávke č. 8/2009, konkrétne paragraf 139a.
Pri čítaní paragrafu zistíte, že na Slovensku sú pokuty ukladané v obci po prekročení rýchlosti o 6 km/h (15 €) a 11 km/h mimo obce (to je za 30 €).
Do celej veci ďalej vstupuje aj technická tolerancia samotného radaru, ktorý spravidla nevie určiť rýchlosť meraného vozidla s absolútnou presnosťou. Máme teda za to, že reálna rýchlosť vozidla podľa tachometra môže byť ešte mierne vyššia, než o 11 km/h, kým radar vozidlo vyfotí. Avšak, nespoliehajte sa na to.
Toto je zvlášť dôležité poznatky a skutočnosti, ale vedzte, že prekračovať maximálnu dovolenú rýchlosť neradno ani v Poľsku, ani na Slovensku.