startstop

Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením? Vyhnite sa chybe

poistenie auta

poistenie auta

S vlastníctvom motorového vozidla prichádza aj niekoľko povinností, ktoré neminú žiadneho majiteľa auta. Jednou z nich je napríklad povinné zmluvné poistenie.

Poistenie auta je nevyhnutnosťou, vďaka čomu je zabezpečená ochrana majiteľa, a taktiež aj ostatných účastníkov cestnej premávky. V súvislosti s poisteniami sa však okrem samotného PZP môžete stretnúť aj s pojmom havarijné poistenie. Aké sú však medzi nimi rozdiely?

Povinné zmluvné poistenie

Ako už aj skrýva samotný názov, tento typ poistenia je povinný pre každého jedného držiteľa vozidla, motocykla, a v niektorých prípadoch aj majiteľa elektrickej kolobežky. Jeho najhlavnejšou úlohou je pokrytie škôd, ktoré môžu vzniknúť iným účastníkom cestnej premávky v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu.

Toto poistenie teda nekryje škody na vašom vlastnom vozidle, ale chráni vás pred finančnými dôsledkami škôd, ktoré spôsobíte tretím stranám – či už ide o škodu na ich majetku alebo o ujmu na zdraví.

Teda pri prenesení do praxe, predstavte si, že spôsobíte dopravnú nehodu, pri ktorej poškodíte veľmi luxusné a drahé vozidlo, kde sa cena za opravu môže vyšplhať na skutočne enormnú sumu. Alebo pri nehode spôsobíte veľmi ťažkú ujmu na zdraví. Všetky tieto dôsledky a náklady na odškodnenie môžu vo výsledku dosahovať desiatky a možno až stovky tisíc eur. Ak by ste nemali uhradené PZP, všetky tieto náklady by ste museli platiť z vlastného vrecka, čo by pre mnohých ľudí mohlo byť finančne likvidačné.

Smutnou správou je, že aj napriek tomu, že je tento typ poistenia povinný zo zákona, mnoho ľudí jazdí na autách bez PZP. Okrem toho, že nikdy nemôžete vedieť čo sa môže stať, jazda bez poistenia sa trestá celkom vysokou pokutou, ktorá sa môže vyšplhať až na sumu 5 000 €.

Na zabezpečenie si svojho poistenia môžete využiť aj online PZP porovnávač, vďaka ktorému si prehľadne porovnáte ponuky všetkých poisťovní. Prostredníctvom neho si následne vyberiete najvýhodnejšie poistenie pre vás, a jednoducho si ho uzavriete online bez toho, aby ste museli navštíviť pobočku osobne.

Havarijné poistenie

Na rozdiel od PZP, ktoré je povinné a chráni len tretie strany, havarijné poistenie je dobrovoľným poistením, ktoré slúži na ochranu vášho vlastného vozidla. Je to také komplexnejšie poistenie, ktoré pokrýva rôzne riziká, ktoré môžu vaše vozidlo ohroziť – či už ide o dopravnú nehodu, živelné pohromy, vandalizmus, krádež vozidla, stret so zverou, rozbitie čelného skla a ďalších. Jednoducho povedané, havarijné poistenie vám dáva finančnú ochranu pre váš majetok, a to bez ohľadu na to, kto je vinníkom nehody.

Havarijné poistenie sa teda stáva neoceniteľným v prípadoch, kedy dôjde k poškodeniu vášho vozidla, či už v dôsledku vlastnej chyby, alebo ak ide o okolnosti, ktoré nedokážete ovplyvniť.

Typickým, a žiaľ aj častým príkladom je napríklad situácia, kedy nájdete vaše zaparkované vozidlo na parkovisku poškodené od iného vozidla. Nanešťastie, je veľmi málo ľudí, ktorí vám za stieračom nechajú papierik s kontaktom na seba. V drvivej väčšine nezodpovedný vodič z miesta činu utečie, a vám tak ostane na krku množstvo zbytočných problémov.

Avšak v prípade, že by ste nemali havarijné poistenie, všetky náklady, ktoré by boli potrebné na vykonanie opravy vozidla, by ste si museli platiť z vlastnej peňaženky. No a samozrejme, v niektorých prípadoch by to mohlo byť finančne celkom náročné.

Rozsah havarijného poistenia sa líši v závislosti od jednotlivých poisťovní a konkrétnych poistných produktov. Základné poistenie zväčša pokrýva škody spôsobené nehodou, avšak môžete si pripoistiť aj ďalšie riziká, ako napríklad ochranu pred živelnými pohromami (záplavy, búrky, požiare) alebo pred vandalizmom. Niektoré poisťovne ponúkajú aj poistenie skiel alebo batožiny.

Foto: startstop.sk, Karol Gajdoš

Kedy sa havarijné poistenie neoplatí?

Je potrebné ale brať do úvahy aj fakt, že havarijné poistenie sa neoplatí uzatvárať na každé jedno vozidlo. Prečo?

Napríklad staršie vozidlá sú prípadom, kedy sa už havarijné poistenie veľmi nevypláca.

Je to z dôvodu ich nižšej trhovej hodnoty. Pri starších autách môže častokrát cena poistky presiahnuť potenciálnu náhradu škody v prípade nehody či poškodenia. Z toho dôvodu je daná poistka finančne nevýhodná. Poisťovne totiž pri totálnej škode vyplácajú len aktuálnu hodnotu vozidla, ktorá s vekom auta výrazne klesá. V prípade, že vlastníte staršie motorové vozidlo dôkladne zvážte, či sa vám oplatí investovať do havarijného poistenia.

Avšak ak si uzatvárate povinné zmluvné poistenie online, vďaka PZP kalkulačke si okrem cien jednotlivých poisťovní môžete pozrieť aj to, aké pripoistenia si môžete zaobstarať. To znamená, že si k povinnému poisteniu môžete za určitú sumu pripoistiť napríklad čelné sklo, poškodenie vozidla vandalom, pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi a iné pripoistenia. Tie sa najviac oplatia na staršie vozidlá, kde sa havarijné poistenie už veľmi neodporúča.

Zhrnutie na záver

Rozdiel medzi PZP a havarijným poistením je teda predovšetkým v tom, koho a čo tieto poistenia kryjú. Zatiaľ čo PZP je povinné a slúži na krytie škôd spôsobených iným účastníkom cestnej premávky, havarijné poistenie je dobrovoľné a chráni vaše vlastné vozidlo. PZP vás chráni pred nákladmi, ktoré by ste museli znášať pri spôsobení nehody, zatiaľ čo havarijné poistenie vám poskytuje ochranu pred škodami na vašom majetku v dôsledku nehody, vandalizmu, krádeže alebo živelnej pohromy.

Ak chcete mať istotu, že platíte za PZP najvýhodnejšiu cenu na trhu, určite využite PZP kalkulačku, ktorá vám porovná ponuky rôznych poisťovní. Táto kalkulačka vám okrem prehľadu uľahčí a zjednoduší celý proces uzatvárania poistenia, pretože všetko vykonáte z pohodlia svojho domova. Vďaka úhrade nového poistného dostanete obratom na mail všetky potrebné dokumenty spolu aj so zelenou kartou, a vy sa tak môžete vydať na cesty zodpovedne.

Exit mobile version