startstop

Skoro každý Slovák ich prehliada. TOP 5 neobjavených tipov na výlet na Slovensku

top lokality slovensko

Zabudnite na ikonické Bojnice, Štiavnicu, Oravský či Spišský hrad. Týchto 5 miest na Slovensku neokupujú davy, no napriek tomu si vás získajú. Navštívili sme ich všetky, spája ich totiž jediná cesta.

Slovensko je síce malá krajina, no rozhodne má čo ponúknuť. Okrem ikonických miest, ktoré sa stali hlavými turistickými atrakciami, ukrýva aj tie menej známe, o ktorých ste možno ani netušili. Miesta, ktorými vás v tomto článku prevedieme, spája jeden spoločný menovateľ – legendárna “Route 66”. Nie však tá americká, ale jej slovenská verzia, ktorá spája našu južnú hranicu so severnou.

Zdroj: Redakcia

S dĺžkou 247 kilometrov ju s matkou všetkých ciest nemožno porovnávať, no svojou rozmanitosťou rozhodne áno. Prechádza totiž najkrajšími lokalitami Slovenska, fascinujúcimi prírodnými scenériami aj miestami, o ktorých ste pravdepodobne vôbec netušili.

Pokiaľ sa vydáte na cestu č. 66 zo západu našej krajiny, rozhodne odporúčame navštíviť Levice. Nachádza sa tu totiž Levický hrad, ktorý vznikol už v 13. storočí ako súčasť obrannej línie pre banské mestá. Dnes majú Levice viac ako 30 000 obyvateľov a spoločne s inými mestami sa tu môžete spoľahnúť na vylepšenú 5G sieť od O2.

TIP č. 1 – Kamenné obydlia Lišov

Kamenné obydlia v obci Lišov

Prvou zastávkou sú unikátne kamenné obydlia neďaleko obce Lišov, len pár kilometrov od kúpeľov v Dudinciach. Pravdepodobne vznikli už v 15. storočí ako ochrana pred nájazdami Turkov. Posledné zdokumentované využitie prislúcha chudobnému obuvníkovi Selečánimu, ktorý obydlie využíval ako svoj domov až do 20. storočia.

Skalnaté obydlia Lišov Zdroj: Slovenský cestovateľ

Takéto stavby sú naozaj raritné a zväčša sa ich história datuje až do obdobia pred Kristom. V Turecku sú známe celé kamenné mestá, medzi turistami je mimoriadne obľúbená oblasť Kapadócie. Slovenská verzia je o poznanie skromnejšia, no o to fascinujúcejšia.

TIP č. 2 – Pevnosť Bzovík

Pevnosť Bzovík

Pevnosť, hrad či kláštor v obci Bzovík je ďalšou raritou, ktorú mnoho turistov ešte neobjavilo. Pôvodne benediktínsky kláštor vznikol v 12. storočí, konkrétne medzi rokmi 1127 a 1131. Po Moháčskej katastrofe bol klástor prestavaný na pevnosť, pričom ďalej slúžil rodine Balašovcov.

Pevnosť Bzovík

V roku 1620 objekt vyhorel, pričom koncom 17. storočia sa opäť vrátil cirkvi. V roku 1678 ho dobyl kieža Imrich Tokoli. Nasledovalo obdobie úpadku a jeho chátraniu výrazne pomohli boje počas druhej svetovej vojny či neskôr aj samotní obyvatelia, ktorí ho začali rozoberať. Dnes sa ho miestni obyvatelia naopak snažia zachrániť a postupne obnovujú jeho zašlú slávu.

TIP č. 3 – Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt – Telgárt

Pod Kráľovou hoľou, len kúsok od obce Telgárt, leží naša azda najpozoruhodnejšia technická stavba. Železničný most, ktorý svojim výzorom pripomína tie najikonickejšie železničné stavby vo svete. Vďaka nádhernej prírodnej scenérii sa budete cítiť ako na ceste do kúzelníckeho sveta Rokfortským expresom.

Viadukt Glenfinnan, ktorý poslúžil filmárom pri natáčaní Harryho Pottera, je tomu nášmu až príliš podobný. Chmarošský viadukt je však o pár desiatok rokov mladší, postavený bol v 30. rokoch minulého storočia. S dĺžkou viac ako 113 metrov a výškou 18 metrov patrí k dominantám okolia.

Vylepšenú O2 5G sieť si môžete užívať aj v Telgárte

Napriek tomu, že ide o náš naviac fotogenický most, stále nie je tou najvyhľadávanejšou pamiatkou a ľudia sa pri ňom zväčša zastavia len náhodou, keď ho cestou spozorujú. Pár fotiek sme si spravili aj my a vďaka špičkovej 5G sieti od O2 sme ich rovno uploadli na náš web.

Depo Café Telgárt

Keď tu budete, rozhodne odporúčame navštíviť aj miestu kaviareň  Depo Café Telgárt. Okrem príjemnej atmosféry tu na vás bude čakať aj rekvizita zo spomínaného filmu Harry Potter. Milovníci okresiek sa môžu tešiť na čerstvo zrekonštruovaný horský priechod Vernár. Kompletne vymenená vozovka dodáva tejto horskej ceste úplne novú úroveň.

TIP č. 4 – Kežmarok

Kežmarok Radnica

Mesto v tieni Tatier. Aj tak by sme mohli pomenovať Kežmarok, ktorý ukrýva viac než si myslíte. Mestské práva mu boli udelené už v roku 1269, a tak sa radí k našim najstarším mestám vôbec. Okrem nádherného historického jadra sa v meste nachádza aj artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Artikulárny kostol v Kežmarku

Okrem toho tu nájdete aj nový evanjelický kostol, ktorý je ľahko rozpoznateľný vďaka svojej typickej červenej farbe. Nesie prvky židovskej synagógy, ale aj mešity, čo z neho robí naozaj jedinenčný kostol svojho druhu.

Nový evanjelický kostol – Kežmarok

V meste sa nachádza aj stará budova Evanjelického lýcea, ktoré navštevoval samotný Hviezdoslav. Dnes tu nájdeme jednu z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe. Obsahuje vyše 150 000 zväzkov historických kníh.

Bývalé Lýceu v Kežmarku

Okrem častí mestského opevnenia, ktoré sa dochovali až dodnes, si môžete prezrieť aj samotný Kežmarský hrad. Ten vo svojich útrobách ukrýva aj náš najstarší rontgen, ktorý patrí medzi tie najstaršie na svete vôbec. Používal ho doktor Vojtech Alexander, ktorý sa v Kežmarku narodil, pričom prvý rontgenový snímok zhotovil už v roku 1898. Vo vtedajšom Uhorsku patril medzi elitu a za svoje štúdie či publikácie si vyslúžil svetové uznanie. Po smrti v roku 1916 boli jeho pozostatky presunuté z Budapešti, v ktorej pôsobil na sklonku života ako vedúci rontgenologického laboratória, do Kežmarku.

Rontgenove snímky doktora Alexandra z Kežmarku
Kežmarský hrad

Kežmarok je kultúrnym centrom celého okolia, no jeho slávu zatienili nielen Tatry, ale aj Poprad. Dnes sa mesto stáva zabudnutou vyhľadávanou lokalitou, kde na kompaktnej ploche nájdete neuveriteľné množstvo pamätihodností. Len nedávno sa začala aj rekonštrukcia historickej budovy železničnej stanice, ktorá bola postavená v roku 1914 a patrila k najkrajším v celom Uhorsku.

Železničná stanica Kežmarok – pôvodná podoba

Modernizáciu svojej siete tu začal aj operátor O2, ktorý v Kežmarku ponúka plnohodnotné pokrytie 5G sieťou. Inovácia siete  napreduje aj v iných slovenských mestách ako napríklad Bardejov, Skalica, Trebišov či Veľký Krtíš. Celkovo si tak vymakanú 5G sieť od O2 môže užívať už vyše 84 % ľudí na Slovensku.

TIP č. 5 – Belianska jaskyňa

Zdroj: 123rf.com

Jediná sprístupnená jaskyňa v TANAPe je zároveň tou najväčšou vysokohorskou s unikátnymi kvapľami. Vchod do jaskyne leži na severnom svahu Kobylieho vrchu v nadmorskej výške 890 metrov. Má za sebou pomerne bujnú minulosť, kedže bola známa zlatokopom už v roku 1826.

Sprístupnená bola v roku 1884, len tri roky po oficiálnom objavení Júlisom Huszom  Johanom Britzom. Dovtedy ju totiž zlatokopovia utajovali. Zaujímavejšia je však skutočnosť, že elektrické osvetlenie bolo do nej zavedené už v roku 1896, čo predstavovalo len 12 rokov po objavení žiarovky.

Jaskyňa s najväčšou pravdepodobnosťou začala vznikať už pred takmer dvoma milionmi rokov a koniec fázy jej vývoja sa datuje do obdobia spred 12 000 rokov. Z celkovej dĺžky 3,5 km je verejnosti prístupných viac ako 1,1 kilometra. Teplota sa tu pohybuje na úrovni 5°C a vlhkosť dosahuje až 97 %.

Pokiaľ si chcete pozrieť celý náš roadtrip, ktorý sme absolvovali spoločne s novým Fordom Mustang, video najdete nižšie.


Exit mobile version