Policajný zbor SR vo svojej správe upozorňuje, že zlodeji sú aktívni aj počas leta. Nahráva im obdobie, keď ľudia trávia čas na dlhších výletoch a dovolenkách, aby im vykradli domácnosť či auto.
„Príležitosti robia zlodeja, preto im to neuľahčujte a snažte sa riziká minimalizovať,“ píše sa v uvedenej správe od polície. Následne pridáva niekoľko tipov, ako ochrániť svoju domácnosť aj vozidlá pred vlámaním.
„Stretávame sa s prípadmi, kedy ľudia zabudnú zavrieť okno, prípadne ho nechajú ho otvorené na “vetračku”, alebo zabudnú na okná na pivnici rodinného domu, špajzi, toalete, na strešné okno a podobne,“ uvádza polícia.
„Rada je jasná: zavrite všetky okná. Okná môžete spraviť ešte bezpečnejšími nalepením bezpečnostnej fólie,“ dodáva polícia.
Keď auto zostane doma
Pred odchodom na dovolenku polícia odporúča vozidlo zaparkovať na bezpečnom mieste. Tým je podľa nej ideálne garáž, ale bezpečnosť vozidla zvýšite aj parkovaním vo dvore za oplotením, na súkromnom pozemku u známych a podobne. Tam má byť vozidlo pod kontrolou a zníži sa riziko krádeže alebo vlámania.
Ak možnosť vozidlu na zabezpečenom mieste nie je dostupná, polícia odporúča vozidlo zaparkovať na frekventovanom mieste. Zmieňuje parkovacie státia pod lampou pouličného osvetlenia a na mieste, ktoré je sledované monitorovacím systémom obce.
V aute nenechávajte veci, ktoré by mohli zlodeja zaujať a mohol by ich speňažiť, ako sú navigácie, mobily, cenné veci, notebooky a podobne, dodáva.
Pozor na to, čo zverejníte na internete
Polícia ďalej upozorňuje aj na to, aby sa ľudia nechválili svojimi majetkovými pomermi. Takto na seba zbytočne strhávajú pozornosť verejnosti a medzi nimi aj vlamačov.
V dnešnej dobe je veľkým rizikom už len obyčajná fotografia interiéru, pretože odhaľuje bezpečnostné nedostatky domácnosti a jej vybavenie, ktoré možno speňažiť.
Ak v následne v letnom období títo majetnejší jedinci zverejnia aj fotografiu z exotiky, informujú tým verejnosť, že ich domácnosť je opustená.
Preto polícia napokon odporúča, aby si občania svoje domácnosti riadne zabezpečili, ideálne alarmom, aby nemali doma veľkú hotovosť.
Dôležité je tiež mať vopred zapísané výrobné čísla drahej elektroniky a iných cenností v byte. To preto, aby polícia mohla v prípade krádeže tieto veci ľahšie nájsť a vrátiť.
Čo robiť, ak po návrate nájdete vykradnuté auto?
Ak po návrate k vozidlu zistíte, že je zámok na dverách poškodený, okno rozbité a veci z auta chýbajú, privolajte políciu. V takom prípade s vozidlom ani vecami v ňom nemanipulujte, aby ste neznehodnotili prípadné stopy. Do príchodu polície zotrvajte na mieste, do vozidla si nesadajte, ničoho sa nedotýkajte a k vozidlu nikoho nepúšťajte.
Metóda krádeže z 90. rokov je späť, polícia varuje pred špekulantmi