Symbol je rovnaký, a predsa má iný význam. Na tvare značky záleží, pretože od neho závisí, akými dopravnými predpismi sa máte riadiť. A aj to, či môžeme dostať pokutu za ich porušenie.
Symbol auta vs. cesta pre motorové vozidlá
O tom, že niektoré dopravné značky sú mierne zmätočné, sme písali v článku o značke Cesta pre motorové vozidlá. Sporným v tomto prípade nie je ani tak tvar značky, ako symbol osobného automobilu na dopravnej značke cesty pre motorové vozidlá.
Totiž, značka č. 311 Cesta pre motorové vozidlá obsahujúca symbol osobného automobilu v prílohe Vyhlášky o dopravnom značení č. 30/2020 znamená „Motorové vozidlá s výnimkou motocyklov bez postranného vozíka“. Lenže v prípade Cesty pre motorové vozidlá sú motocykle dovoleným vozidlom, a to bez ohľadu na prítomnosť postranného vozíka. Musia len dosahovať rýchlosť aspoň 60 km/h.
Motorista tak môže nadobudnúť nesprávny dojem, že danú cestu nesmie používať vodič motocykla, hoci v skutočnosti môže.
Prikázaný smer vs. jednosmerná cesta
Ďalšími dopravnými značkami, ktoré môžu motoristov zmiasť, je prikázaný smer. Príloha vyhlášky o dopravnom značení pozná tri typy značiek s prikázaným smerom:
- prikázaný smer jazdy (č. 210)
- prikázaný smer odbočenia (č. 211)
- a prikázaný smer obchádzania (č. 2012)
Rozdiel medzi prikázaným smerom a jednosmernou cestou vyplýva z ich samotných názvov. Je dôležité, aby každý motorista vedel, že ide o odlišné dopravné značky.
Obmedzenie rýchlosti po prvú križovatku vs. obmedzenie rýchlosti v zóne
Dopravná značka č. 253 Najvyššia dovolená rýchlosť zakazuje jazdiť rýchlosťou vyššou ako vyznačenou rýchlosťou v kilometroch za hodinu. Značka zároveň ukončuje platnosť predchádzajúcej značky Najvyššia dovolená rýchlosť a platí po nasledujúcu križovatku ciest. Tento predpis sa mal už vypustiť, avšak vláda napokon predĺžila prechodné ustanovenie až do roku 2029.
Lenže pozor, teraz prichádza na rad tvar značky. Ak sa značka o max. dovolenej rýchlosti nachádza na obdĺžnikovej tabuli ZÓNA, jej platnosť už nie je obmedzená iba do nasledujúcej križovatky, ale až do explicitného zrušenia.
Totiž, typická na stojato orientovaná obdĺžniková značka ZÓNA môže zahŕňať viaceré dopravné obmedzenia s platnosťou v celej zóne. A značka ZÓNA musí byť ukončená preškrtnutou zónovou značkou.
Dodajme, že samotná zóna nie je automaticky obytnou, pešou alebo školskou zónou, ako ich definuje § 59 Zákona o cestnej premávke č. 8/2009. Zóna môže, ale nemusí zahŕňať napríklad obmedzenie rýchlosti, zákaz zastavenia a státia, ale aj zákaz vjazdu konkrétnych vozidiel.