startstop

Už viac nedokážu platiť účty, výrobca EV smeruje do konkurzu

Foto: Fisker

Zázrak sa neudial. Čakali, že to bude náročné, no mysleli si, že vydržia aspoň do konca roka. Mýlili sa. Problémovému výrobcovi elektromobilov došli peniaze a hľadá ochranu pred bankrotom.

Značka Fisker, ktorá v Rakúsku vyrábala elektrické SUV s názvom Ocean, bola na pokraji kolapsu už niekoľko mesiacov. Vedenie značky sa pokúšalo nepriaznivú situáciu otočiť a firmu zachrániť, ale zdá sa, že spoločnosti definitívne došli peniaze na platenie svojich záväzkov. V pondelok neskoro večer Fisker požiadal súd v americkom Delaware o ochranu pred bankrotom. Spoločnosť v žiadosti tvrdí, že má aktíva v hodnote od 500 miliónov do 1 miliardy dolárov, ale aj záväzky u 200 až 999 veriteľov vo výške od 100 do 500 miliónov dolárov.

Fisker vo vyhlásení uviedol: “Rovnako ako iné spoločnosti v odvetví elektrických vozidiel, aj my sme čelili rôznym trhovým a makroekonomickým protivetrom, ktoré ovplyvnili našu schopnosť efektívne fungovať. Po vyhodnotení všetkých možností pre naše podnikanie sme rozhodli, že predajom naše aktíva podľa kapitoly 11 sú pre spoločnosť najschodnejšou cestou vpred.

Foto: Fisker
Ďalší neúspech Henrika Fiskera

Z kopca to s automobilkou začalo ísť po oznámení hospodárskych výsledkov za rok 2023. Podľa nich spoločnosť v roku 2023 dodala len 4 929 vozidiel napriek tomu, že na prevádzkové a investičné aktivity vynaložila až 904,9 milióna dolárov. Výroba modelu Ocean bola v továrni Magna Steyr v Rakúsku zastavená v polovici marca. Ešte pred tým rôzni influenceri a motoristickí novinári publikovali testy vozidla, ktoré poukazovali na problémy so softvérom a Ocean bol často spájaný s označením najhoršie auto na svete.

Fisker rapídne znížil cenu modelu Ocean, ale to mu nepomohlo. Zákazníci nemali záujem o elektromobil s pochybnou povesťou, ktorý si vyžaduje pravidelné aktualizácie a fungujúci servis v situácii, keď vôbec nebolo isté, či výrobca vôbec prežije. Vedenie spoločnosti údajne rokovalo s viacerými automobilkami o masívnych investíciách, ale zdá sa, že žiadne z týchto rokovaní neboli úspešné. Fisker potencionálnych investorov nekonkretizoval, verejne bolo známe iba to, že o podvozkovú platformu pick-upu Alaska sa zaujíma japonský Nissan. Na podmienkach investície sa však nedohodli.

Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť založená dizajnérom Henrikom Fiskerom čaká trpký koniec. Fisker Automotive, pôvodná spoločnosť stojaca za elektromobilom Fisker Karma, vyhlásila bankrot v novembri 2013. Portálu CarBuzz sa podarilo rozprávať s niekoľkými zamestnancami Fiskeru, ktorí prezradili, že Henrik Fisker riadil so svojou manželkou spoločnosť chaoticky a vydával rozhodnutia, ktoré boli nelogické a v konečnom dôsledku spoločnosť poškodzovali.

Exit mobile version