Digitálne doklady v mobile budú legálnou alternatívou k tým fyzickým, vydávanie kariet ale štát zachová (aktualizácia pôvodného príspevku).
Nebude to klasická výmena dokladov, ako skôr ich doplnenie. Doklady v mobile nie sú nový nápad, v zahraničí sa s nimi experimentovalo už pred rokmi a viaceré napokon prenikli aj na Slovensko. V mobilných peňaženkách tak máme rôzne doklady okrem tých najdôležitejších – občianskeho a vodičského preukazu. Toto sa má čoskoro zmeniť.
Aktualizácia 17.7.2024: Národný bezpečnostný úrad v v spolupráci s ministerstvom vnútra predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona č. 272/2016 o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu. Návrh implementuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2024/1183 z apríla 2024 do nášho právneho poriadku a je súčasťou európskej iniciatívy Digitálne desaťročie do roku 2030.
Najzásadnejšou zmenou je zavedenie európskej peňaženky digitálnej identity. Tento nástroj umožní fyzickým aj právnickým osobám zosúladiť prostriedky elektronickej identifikácie, vykonávať autentifikáciu a zdieľať osobné údaje o svojej totožnosti. Peňaženka tiež poskytne bezpečný prístup k verejným aj súkromným službám.
Na základe tohto zákona bude európsku peňaženku digitálnej identity poskytovať ministerstvo vnútra ex offo. Okrem toho ju bude môcť poskytovať každý subjekt verejného aj súkromného sektora, ktorý splní požiadavky európskych smerníc, zákona o dôveryhodných službách, ako aj schémy digitálnej peňaženky, ktorú vydá ministerstvo vnútra.
Návrh zákona tiež upravuje úlohy a pôsobnosť ministerstva vnútra v oblasti digitálnej identifikácie a elektronického osvedčovania, pričom NBÚ získa právomoci na vykonávanie kontroly v tejto oblasti.
Účinnosť by novelizovaný zákon mal nadobudnúť už 1. januára 2025.
Pokračovanie pôvodného príspevku z 27.6.2024:
Na digitalizácii dokladov sa zhodli v EÚ
Ešte v decembri minulého roka sa štáty EÚ po viac ako pol roku od podania návrhu zhodli na tom, že vodičský preukaz bude mať popri fyzickej aj digitálnu formu.
Digitálny vodičský preukaz v mobile má byť plnohodnotnou alternatívou k fyzickému. Digitálny vodičský preukaz by malo byť jednoduchšie predložiť na dopravnú kontrolu, ale tiež ho obnoviť či vymeniť, pretože všetko bude online, konštatuje RTVS. Nie je to však celkom tak, pretože fyzické karty si na Slovensku zachováme pravdepodobne aj naďalej.
V Česku už niektoré doklady nepotrebujete nosiť vôbec
V susednej Českej republike zašli ešte ďalej, a vodičský preukaz už motoristi nemusia počas jazdy nosiť vôbec. Nemuseli pritom absolvovať ani výmenu dokladov či ich uloženie do mobilu.
Nemá zmysel, aby motoristi vodiči počas jazdy nosili aj vodičák, ak sa táto osoba dôveryhodne preukáže iným dokladom, na základe ktorého si podrobné informácie o nej policajt vyhľadá v databáze.
Digitálne doklady v mobile aj na Slovensku
EÚ sa pritom aktívne zaoberá zavedením digitálnych dokladov do mobilov už od marca minulého roka. Do projektu sa ako členská krajina zapája aj Slovensko.
Je to priaznivá zmena, ktorú víta najmä mladšia časť obyvateľstva, pre ktorú sú smartfóny samozrejmou každodennou výbavou. Nevôľa s akceptáciou novôt sa pri každej technologickej inovácii týka predovšetkým staršej časti obyvateľstva, ktorá si ťažšie zvyká na nové technologické štandardy.
Dobrou správou má byť skutočnosť, že digitálny preukaz v mobile nebude jedinou možnosťou, ako sa preukazovať. Fyzický občiansky preukaz s bezpečnostnými prvkami má byť zachovaný a digitálna verzia má byť plnohodnotnou, ale dobrovoľnou alternatívou.
Táto novinka bude povinná pre Slovensko ako také, ale nie pre jednotlivých obyvateľov.
Už sa digitálne doklady riešia aj na Slovensku
„Návrh riešenia európskej digitálnej peňaženky, ktorej súčasťou bude aj elektronický občiansky preukaz, sa momentálne finalizuje na úrovni Európskej únie. Na Slovensku je projekt vo svojej úvodnej prípravnej fáze. Predbežne sa sa uvedenie digitálnej peňaženky plánuje v roku 2026,“ uviedla pre TASR Zuzana Krištofovičová, hovorkyňa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.
V praxi by sa digitálny občiansky preukaz v mobile použiť aj na identifikáciu občana pri online komunikácii s úradmi.
Možná kritika verejnosti spočíva v tom, že všetky smartfóny nebudú digitálne preukazy podporovať, keďže budú existovať minimálne hardvérové a softvérové požiadavky.
Takže tie “konšpiračné teórie” sa nakoniec plnia?
no nech na to rychlo zabudnu,pekne hotovost v penazenke a k tomu vsetky karty,ktore treba.Nie som leniva ich vytiahnut a ukazat.