Pokuty zo zahraničia: Môžete ich ignorovať a musia byť v slovenčine? Odpovede na časté otázky
Z dovolenky si často donesieme domov nielen zážitky a príjemné spomienky, ale aj stresové situácie. Môže to byť aj účet za porušenie pravidiel cestnej premávky, ktorý ste si práve vyzdvihli zo svojej poštovej schránky.
Vyhnite sa mylnej predstave
Kedysi existovala mylná predstava, že pokuty za prekročenie rýchlosti vydané v zahraničí sa nemusia platiť. V tom čase chýbali vhodné nástroje a spolupráca medzi krajinami na určenie toho, kto vozidlo riadil.
V prípade Európskej únie sa všetko zmenilo v roku 2015. Teraz, ak sa budete vyhýbať zodpovednosti, musíte vziať do úvahy vážne dôsledky.
Pokuty zo zahraničia radšej plaťte
V roku 2015 nadobudla účinnosť smernica Európskeho parlamentu a Rady 2015/413, ktorou sa stanovili pravidlá výmeny údajov o priestupkoch a porušeniach pravidiel cestnej premávky. Ak teraz prekročíte rýchlostný limit v krajine Európskej únie, zaslanie lístka osobe zodpovednej za priestupok nie je problém, pretože krajiny navzájom starostlivo spolupracujú. Od niektorých z nich dostanete papiere ešte rýchlejšie, ako keby ste pokutu dostali priamo na Slovensku.
Nesnažte sa vyhnúť zodpovednosti. Následné sankcie môžu byť podstatne prísnejšie, než prvá pokuta.
Riziká sú priveľké
Vydávanie pokút a pravidlá ich platenia sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť. Napríklad na niektorých miestach dostanete zľavu, ak zaplatíte okamžite (vrátane Slovenska), a po prekročení termínu musíte počítať s časovým rozlíšením úrokov alebo dokonca zdvojnásobením pokuty. To je napríklad prípad Francúzska.
Ak sa oneskoríte s platbou, nakoniec budete musieť zaplatiť až niekoľkonásobne viac, než pôvodnú sumu. Existujú aj ďalšie obmedzenia. U nás na Slovensku platí, že ak nezaplatíte pokutu na mieste, vám polícia môže odobrať vodičský preukaz a vydať náhradný doklad s platnosťou 15 dní. Počas tejto doby musíte vyrovnať nedoplatky. Preto, ak sa chystáte na výlet, stojí za to sa vopred oboznámiť s pravidlami krajiny, do ktorej máte namierené a tiež tých, cez ktoré len budete prechádzať.
Čo hrozí pri nezaplatení pokuty zo zahraničia?
Mnoho ľudí si myslí, že im za ignorovanie pokuty zo zahraničia nič nehrozí. Môže sa však stať aj to, že sa vrátite do krajiny a vaše auto môže byť zabavené. Navyše, zaplatíte samotnú pokutu a prípadné ďalšie sankcie.
Stojí za to vedieť, že po návrate do krajiny, kde pokuta príde, nie je za vymáhanie dlhu zodpovedná cudzinecká polícia. V extrémnych situáciách musíte počítať s tým, že dokonca prebehne súdny spor a nastúpi exekútor, ktorý bude vymáhať nedoplatky z vášho bankového účtu.
Ako by mala vyzerať pokuta zo zahraničia?
Pre cudzincov, ktorí dostali pokutu za spáchanie priestupku na slovenských cestách, rezort vnútra pripravil podstránku, na ktorej sú inštrukcie pre zaplatenie pokuty (payment Instructions/Zahlungsanweisung).
V spomínanej smernici Európskeho parlamentu je napísané, že pokuta by mala byť poslaná v jazyku zrozumiteľnom príjemcovi. Avšak realita je taká, že úradníci častokrát túto povinnosť ignorujú a pošlú vám pokutu v miestnom jazyku, napríklad v nemčine. Toto vás však neoslobodzuje od zaplatenia pokuty. Úradným jazykom európskej únie je angličtina (aj po vystúpení Spojeného kráľovstva), čiže úradné listy posielané v rámci EÚ by mali byť v tomto jazyku, alebo vo vašom rodnom.
- prísť do 180 dní odo dňa spáchania priestupku,
- mať najdôležitejšie časti preložené do slovenčiny alebo angličtiny
- musí vyzerať ako formálny list s potvrdením o prijatí