Keď vychádzate na hlavnú cestu doprava, skontrolujete vždy obe strany?
Nehoda na križovatke – Križovatka v tvare T je najjednoduchší príklad, ktorý majú študenti autoškôl vyriešiť ako zadanie v teoretickej časti testu. Spravidla sa uplatňuje prednosť sprava a ak je križovatka vybavená dopravným značením, účastníci sa majú riadiť ním.
Lenže aj v takto jednoduchej križovatke môže dôjsť k situácii, kedy účastníci nevedia určiť, kto je vlastne vinníkom dopravnej nehody. Takúto situáciu dnes objasníme, uvedieme vzorový príklad a tiež jeho riešenie.
Nehoda v protismere
Keď vodič vychádza z vedľajšej cesty, je mu jasné, že dáva prednosť vozidlám idúcim po hlavnej ceste. Prednosť na nej majú nielen automobily a motocyklisti, ale aj cyklisti a prípadní používatelia elektrických kolobežiek.
Ak vodič idúci z vedľajšej cesty odbočuje doprava, spravidla najprv skontroluje, či má voľno zľava. Následne vychádza na hlavnú cestu, vypína smerové svetlo a pokračuje rovno.
Čo ak v rovnakom čase na danej križovatke predchádzal iný vodič, ktorý vošiel do protismeru a dve vozidlá sa tak zrazili čelne? Je na vine motorista, ktorý predchádzal v križovatke, alebo ten, ktorý nedal prednosť vozidlám na hlavnej ceste?

Nehoda na križovatke: Čo hovorí zákon
Pri vyvodzovaní zodpovednosti tejto dopravnej nehody/škodovej udalosti musíme vychádzať z toho, čo motoristom prikazuje Zákon o cestnej premávke č. 8/2009. Na našu vec sa vzťahujú paragrafy 14, 15 a 20,
Podľa § 20 ods. 1 je vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej ceste, povinný dať prednosť v jazde vozidlám a ostatným účastníkom cestnej premávky prichádzajúcim po hlavnej ceste vrátane cyklistov idúcich súbežne s hlavnou cestou.
Podľa § 15 ods. 5 písm. g) zasa vodič, hoci aj idúci po hlavnej ceste, nesmie predchádzať pri jazde cez križovatku. Nesmie predchádzať ani v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie manévra. Jedinou výnimkou z tohto zákazu je, že vodič smie predchádzať motocykel bez postranného vozíka alebo nemotorové vozidlo (bicykel, kolobežku).
Napokon tu máme ešte paragraf 14, ktorý sa venuje obchádzaniu. Ak vodič musí obchádzať prekážku (tou nie je pomaly idúce vozidlo), nesmie ohroziť ani obmedziť vodiča protiidúceho vozidla.
Porušenie predpisov a vina sú dve rôzne veci
Dostávame sa k riešeniu našej ilustratívnej dopravnej situácie. V tomto prípade dopravné predpisy porušili obaja vodiči.
Vodič zeleného vozidla predchádzal v križovatke, čo je v rozpore s § 15 ods. 5 písm. g). Vodič červeného vozidla nedal prednosť všetkým vozidlám na hlavnej ceste bez ohľadu na to, či porušujú dopravné predpisy.
Porušenia povinností vodiča sa teda dopustili obaja vodiči, avšak vinu za škodovú udalosť/dopravnú nehodu nesie vodič červeného vozidla. Totiž, vodiča červeného vozidla nemusí zaujímať, či vodič zeleného vozidla predchádza protizákonne, zákonne alebo či obchádza prekážku. Skrátka mu má dať prednosť.
Odlišne by sme sa k zodpovednosti za nehodu postavili v prípade, ak by vodič zeleného vozidla vošiel do protismeru v čase, keď vodič červeného vozidla už išiel po hlavnej ceste.
Kto zaplatí škody?
V nami simulovanej situácii náklady na opravu škody budú uhradené vodičovi zeleného vozidla, a to z PZP červeného vozidla. Vodič červeného vozidla sa musí spoľahnúť na vlastné havarijné poistenie alebo svojpomocné financovanie opravy škôd na vlastnom aute.
Križovatka v tvare H: Ako ňou prejsť správne a kto je zodpovedný za nehodu?
Platí značka naľavo od cesty aj pre pravý pruh a naopak? Dopravná poradňa