Pre TÜV SÜD je osveta spoločnosti pilierom spoločenskej zodpovednosti. Aj preto spoločnosť zorganizovala na Liptove konferenciu Mobilita na Slovensku, čím nadviazala na 30-ročnú históriu tohto podujatia.
“Plnou parou vstupujeme do štvrtej priemyselnej revolúcie,” hovorí na úvod Martin Tichý zo spoločnosti TÜV SÜD Slovakia. “Jej podstatou bude umelá inteligencia a udržateľný prístup k zdrojom, ktoré máme ako ľudstvo k dispozícii. S tým ako prichádzajú nové technológie, prichádzajú aj časy, kedy ľudia nemusia dôverovať inováciám. No sme presvedčení, že akonáhle porozumejú ich funkčnosti a dostatočne zabezpečíme kontrolu nad prípadnými rizikami, budú ich brať pozitívne.” TÜV SÜD je partnerom priemyslu vrátane tohto automobilového, už 160 rokov. “Historicky sa ukázalo, že sme boli vždy partnerom priemyslu počas všetkých priemyselných revolúcií od polovice 19. storočia. Či to bolo vtedy, alebo je to dnes, jeden spoločný menovateľ je osveta. Keď ľudia zmenám pochopia a zistia, že má pozitívny cieľ, potom môžeme očakávať, že budú zmenám dôverovať.”
TÜV SÜD je certifikačná inšpekčná spoločnosť, ktorá sprevádza výrobcov vozidiel a dodávateľov v automobilovom priemysle prakticky celým životným cyklom vozidla. Po celom svete má vybudované skúšobne. V súčasnosti ide o najväčšiu nezávislú skúšobňu batérií na svete. Ak sa teda stretnete s nejakým elektromobilom, je veľmi pravdepodobné, že bezpečnosť prevádzky jeho batérií bola overená práve TÜV SÜD. Spoločnosť zároveň z pohľadu bezpečnosti testuje aj celé vozidlá. Či už ide o aktívnu i pasívnu bezpečnosť, alebo o celkové homologizačné skúšky, aby vozidlo alebo konkrétna nová technológia spĺňala všetky parametre, ktoré nastavuje európska legislatíva.
Zdravie batérie elektromobilu ako jeden z pilierov ceny jazdenky
Aktuálnou otázkou je prechod osobnej dopravy zo spaľovania fosílnych palív na elektromobilitu. Elektromobily majú za sebou približne 15 rokov vývoja. Súčasné elektromobily do istej miery vyriešili množstvo otázok ohľadne rýchlosti nabíjania, dojazdu, bezpečnosti či degradácie batérií. V budúcnosti sa budú ešte ďalej zdokonaľovať. Masovému rozšíreniu elektromobilov zatiaľ bráni vyššia cena, formuje sa už však trh s jazdenými elektromobilmi. Štatistiky ukazujú, že ceny jazdených elektromobilov klesajú rýchlejšie ako ceny spaľovacích vozidiel. Na jednej strane to je pozitívna správa pre spotrebiteľov hľadajúcich vozidlo na sekundárnom trhu, na druhú stranu tento fakt nepoteší majiteľov elektromobilov, ktoré strácajú na hodnote. Trh s jazdenými elektromobilmi však rastie aj u nás, čo dokazujú aj údaje najväčšieho predajcu jazdených vozidiel.

Okrem veku vozidla a jeho kilometrového nájazdu je tretím dôležitým parametrom určujúcim zostatkovú hodnotu elektrického vozidla stav batérie. Profesionálni predajcovia jazdených vozidiel prikladajú k vozidlám certifikát o stave batérie. “Do budúcna očakávam, že tento parameter sa stane súčasťou technických kontrol aj na Slovensku,” hovorí Tichý. Podobne teda, ako sa počas technickej kontroly vozidla zaznamenáva stav jeho tachografu, čo je dôležitá súčasť boja proti stáčaniu kilometrov, sledovať sa bude aj kondícia batérií elektromobilov. Nepochybne by to zvýšilo dôveru verejnosti voči životnosti elektrického vozidla.
Využívanie umelej inteligencie
Pri kontrolách vozidiel TÜV SÜD využíva aj umelú inteligenciu. “Máme zavedené patentovo chránené systémy, napríklad systém, ktorý rozpoznáva poškodenia na vozidle. Využíva sa tak, že vozidlo prechádza tunelom, systém s kamerami zosníma celé vozidlo a potom umelá inteligencia skúma fyzické poškodenia na aute.” Tieto systémy využívajú napríklad veľké spoločnosti zaoberajúce sa operatívnym lízingom alebo požičovne. Kontroluje sa stav vozidla po tom, čo sa vracia k vlastníkovi. “Sú tam nejaké dovolené poškodenia a potom poškodenia, ktoré sú nad rámec a to je práve to, čo umelá inteligencia vyhodnocuje.”
Elektromobilita je témou aj pre prevádzkovateľov staníc technických kontrol. “My ako používatelia vnímame reguláciu častokrát v negatívnom kontexte. Štandardy a normy sú základným hýbateľom bezpečného progresu priemyslu a celého ľudstva. Predstavme si jednoduchý príklad, ráno sa zobudíme a nikto dnes nerieši, keď si ide ráno zohriať vodu na čaj v kanvici, či je alebo nie je bezpečná. Aby pre používateľov nových technických vymožeností bolo garantované to, že sú bezpečné, tak na to potrebujeme predovšetkým jasné a transparentné štandardy, ktoré definuje napríklad Európska únia a tieto sa potom stávajú súčasťou nezávislých skúšok a kontrol. Regulácia má slúžiť v prospech veci,” vysvetľuje Tichý.
Máme pred sebou obdobie, v ktorom si kontrola elektromobilov na STK vyžiada nové investície. No ešte pred tým budú musieť prevádzkovatelia investovať do meračov pevných častíc pri emisných kontrolách. “Štandard slovenských STK je v porovnaní s európskou úrovňou slušný. Máme tu dobrý systém technických služieb, máme efektívny dohľad nad trhom, takže ak porovnáme kvalitu technických kontrol s krajinami V4, tak Slovensko je na tom veľmi dobre. Musíme však počítať s tým, že zmeny v automobilovom priemysle si budú vyžadovať investície nielen do technológií, ale aj do ľudí.“