Čínsky elektromobil prichádza s novou štandardnou výbavou – mechanickým systémom, ktorý vodičovi pomôže rozbiť sklo v prípade, že sa s automobilom ocitne vo vode.
Možno sa to zdá ako raritná situácia, ale v čase mohutných záplav, extrémneho počasia i vážnych dopravných nehôd zomiera vo svete na utopenie vo vozidle stovky ľudí ročne. Mnohokrát sa totiž nevedia vyslobodiť z vozidla, ktoré sa začne rýchlo potápať. Práve na tieto situácie bol vyvinutý nový systém, ktorý v prípade, že je vodič pri vedomí, mu môže podstatne uľahčiť vyslobodiť sa z auta von. Nový crossover s týmto systémom teraz otestoval aj záchranár.
Ako to funguje?
Nový čínsky crossover Zeekr 7X sa bude štandardne dodávať s mechanickým rozbíjačom okien integrovaným do dverí vodiča. Je to reakcia na čoraz častejšie a vážnejšie záplavy v mestách, ktoré môžu byť pre motoristov životu nebezpečné. Automobil preto ako vôbec prvý na svete prichádza s pákou umiestnenou vo dverách vodiča, ktorá umožňuje rozbiť okno v prípade, že interiér sa plní vodou.
Značka Zeekr k tomu zverejnila dve videá. Prvé ukazuje miesto, kde sa pácha nachádza a princíp, akým funguje. Vo dverách vodiča tak nachádzame odnímateľný panel priamo pod spínačmi na ovládanie okien. Vo výklenku je páka, ktorú keď vodič potiahne k sebe, aktivuje špeciálne kladivo na rozbíjanie okien. Mechanizmus je údajne navrhnutý tak, aby bol prístupný vystrašeným ľuďom, ktorý môžu byť v podobnej situácii v šoku. Na spustenie mechanizmu stačí použiť silu len 50 newtonov, zatiaľ čo samotné kladivo dokáže na rozbitie skla vytlačiť 3 000 newtonov. To je približne ekvivalent sily nárazu piatich dospelých mužov naraz do okna.
Keďže rozbíjač okien je mechanický, zostáva funkčný aj keď sa deaktivujú všetky elektronické funkcie vozidla z dôvodu ponorenia pod vodu. Druhá snímka ukazuje praktický test systému. Crossover Zeekr 7X vletel do jazera s členom čínskeho tímu Blue Sky Rescue, čo je jedna z najväčších tamojších dobrovoľníckych pátracích a záchranných organizácií. Na videu je tak pekne vidieť, čo sa s autom deje, keď sa dostane do jazera, ako rýchlo sa potápa a aké sú vlastne možnosti vodiča. Aj keď bolo auto takmer ponorené a elektronika nefungovala, mechanizmus na rozbitie okna fungoval a záchranár tak mohol z takmer úplne potopeného vozidla vyplávať von.
Čo robiť, ak sa s autom ocitnete pod vodou?
V prvom rade je dôležité zachovať pokoj. Hoci je takáto situácia určite stresujúca, je dôležité nezačať panikáriť, premýšľať a konať rýchlo. V prvom rade bude zrejme potrebné odopnúť bezpečnostný pás. Je vhodné mať pri sebe špeciálny nožík na jeho prerezanie, ak by pás nešiel klasicky odopnúť. Najlepším miestom na únik sú okná. Dvere totiž bude veľmi ťažké otvoriť kým sa auto potápa kvôli tlaku zvonka. Čo najrýchlejšie skúste otvoriť okno, kým elektronika ešte funguje. Elektrické systémy môžu fungovať ešte aj krátko po kontakte s vodou. Ak sa okno nedá otvoriť, skúste použiť núdzové kladivo alebo iný pevný predmet, s ktorým by bolo možné okno rozbiť. Úder treba mieriť na rohy okná, tam sú najzraniteľnejšie. Ak sa okno nepodarí rozbiť, treba sa poriadne nadýchnuť a pripraviť sa na ponorenie pod vodu. Keď sa auto zaplní vodou, vyrovná sa tlak a bude možné jednoduchšie otvoriť dvere.
Celkom zložité, však? Nový mechanický systém by si mohol nájsť širšie uplatnenie. Uvidíme, možno sa nakoniec stane povinnou výbavou všetkých vozidiel.