Čína predstavila ultramodernú stíhačku budúcnosti. Tvrdí, že dokáže prekonať atmsoféru Zeme a fungovať aj vo vesmíre. Lietadlo je od 12. novembra vystavené na leteckej výstave v Čuchaji
„Biely cisár“ je súčasťou projektu Nantianmen, výskumnej iniciatívy zameranej na skúmanie budúcich leteckých, ale aj kozmických technológií. Podľa poskytnutých informácií „Biely cisár“ Čína prezentuje ako „integrovaný vesmírno-letecký stíhač,“ schopný nadzvukového letu a prieniku cez atmosféru Zeme do vesmíru. Model lietadla vytvorila spoločnosť Aviation Industry Corporation of China, štátna spoločnosť zaoberajúca sa leteckou a obrannou technológiou.
Čo vieme o čínskej stíhačke šiestej generácie?
Špecifikácie lietadla ostávajú samozrejme tajomstvom, ale jeho informačná tabuľa ponúka niekoľko náznakov o vlastnostiach. Rozšírený bol interný zbraňový priestor lietadla, aby dokázal niesť ťažké pozemné munície.
Elegantný a futuristický dizajn vzbudzuje predstavy o budúcnosti vojenských technológií a ponúka pohľad na čínske ambície pre pokročilú, multidoménovú vzdušnú silu.
Jedným z najpútavejších prvkov lietadla ]je jeho kokpit. Podľa hongkonského denníka dostal denník Global Times prístup k prototypu ešte pred oficiálnym otvorením výstavy. Reportér popísal kokpit ako „mimoriadne priestranný“ a poznamenal prítomnosť „futuristického“ ochranného krytu.
Vojenskí pozorovatelia poznamenávajú, že hoci je Baidi vzrušujúcim konceptom, jeho skutočné schopnosti a budúci vývoj sú stále nejasné. Niektorí odborníci špekulujú, že lietadlo by mohlo byť prototypom pre budúce modely PLAAF, aj keď to Čína oficiálne nepotvrdila. Uvedenie stíhačky je znakom o prebiehajúcom úsilí Číny etablovať sa ako globálny líder v oblasti leteckej technológie a vojenských inovácií.