Motoristi sú v očakávaní, čo sa bude diať po amerických prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Donald Trump, s cenou pohonných látok. Situáciu na trhu s palivami však ovplyvňuje aj dianie na Ukrajine a Blízkom východe.
Po prezidentských voľbách v USA a víťazstve Donalda Trumpa prevažuje medzi verejnosťou názor, že ceny palív by mali klesnúť. Paradoxne, krátko po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb, sa udial pravý opak. “Prvý víkend po amerických voľbách ceny na Slovensku mierne vzrástli. Cena motorovej nafty sa zvýšila o 2 centy a benzín o 1 cent. Za týmto pohybom však viac stálo posilnenie amerického dolára po voľbách, ako zmena ceny ropy, ktorá momentálne beží v režime “ticho pred búrkou,” uviedol pre náš portál Miroslav Karpiš, analytik siete čerpacích staníc Tanker, a dodal: “V krátkodobom horizonte je ťažké odhadnúť najbližší vývoj, režim “ticho pred búrkou” môže zotrvať ešte niekoľko týždňov. Všeobecný predpoklad v strednodobom horizonte je však pokles cien.”
Obchodná vojna medzi USA a Čínou by znížila dopyt po rope
Hlavným dôvodom poklesu cien však podľa Karpiša nebude podpora fosílnych zdrojov energie, respektíve menšia podpora “zelených” zdrojov energie novou americkou administratívou. “Prípadné vyššie investície to ťažby ropy sa neprejavia okamžite, ale sa môžu prejaviť až o niekoľko mesiacov, prípadne rokov. Oveľa dôležitejším dôvodom poklesu budú uvažované clá, a to hlavne na čínsky tovar. Ak sa naozaj potvrdia úvahy o zavedení ciel vo výške 60 %, môže to spustiť obchodnú vojnu, ktorej výsledkom bude nielen zníženie výroby v Číne, ktorá je najväčším importérom ropy na svete, ale aj zníženie prepravy tovarov, čím sa zníži dopyt po pohonných hmotách najmä v lodnej doprave,” vysvetľuje Karpiš.
Pokles o desiatky centov?
Štáty združené v OPEC+ momentálne ťažia ropy pod úrovňou svojich kapacít. “Dobrovoľné škrty ťažby Saudskej Arábie výrazne prevažujú, zvyšovanie ťažby je stále postupne odkladané alebo tlmené. Ak však Saudskej Arábii “prasknú nervy”, keďže ich politika škrtov ťažby ropy nefunguje podľa ich predstáv, a prudko zvýšia ťažbu, výsledkom bude výrazné zníženie cien ropy, ktoré môže znížiť ceny na Slovensku aj o pár desiatok centov, nielen o niekoľko centov.”
Či však ceny palív pôjdu budúci rok naozaj dole, to záleží aj na mnohých ďalších okolnostiach. Nesmieme zabúdať, že stále prebieha konflikt na Blízkom východe. Jeho prípadná eskalácia už takmer nie je premietnutá v cene ropy. To isté platí aj o konflikte na Ukrajine. “Kým nečakané ukončenie, resp. zmrazenie konfliktu nebude mať výrazný vplyv na zníženie cien ropy, nečakaná výrazná eskalácia môže mať výrazný vplyv na zvýšenie cien.”
Situácia vo svete tak naďalej zostáva neprehľadná, a preto určitosťou vieme konštatovať len to, že ceny pohonných hmôt na Slovensku stúpnu od 1.1.2025 z dôvodu zmeny sadzby DPH na 23 %.