Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že vyššie ceny automobilov spôsobenými jeho clami ho nezaujímajú. Naopak, automobilky k vyšším cenám skôr motivuje, pretože si myslí, že spotrebitelia začnú kupovať viac vozidiel vyrábaných v USA.
“Je mi to jedno, ľudia začnú kupovať americké autá,” uviedol Trump na margo rizika zvýšenia cien automobilov, ktoré sa dovážajú do USA. Wall Street Journal najprv informoval, že Trump sa v marci počas telefonátu so šéfmi automobiliek vyhrážal, že ak zvýšia ceny kvôli clám, môžu očakávať ešte vyššie clá. Túto správu Trump v rozhovore pre NBC News poprel a povedal, že je mu to jedno, ľudia začnú kupovať americké autá. Trump tak očakáva, že vyššie ceny podporia výrobu áut v USA a zákazníci budú uprednostňovať domáce autá.
Niečo za niečo
“Dúfam, že ceny zahraničných áut pôjdu hore, pretože potom si ľudia budú kupovať americké autá. Máme ich dosť,” povedal Trump. Dodal tiež, že by mohol vyjednávať o znížení ciel, ale len za “niečo hodnotné” od iných krajín. Odborníci v automobilovom priemysle predpovedajú, že 25% clá, ktoré majú nadobudnúť účinnosť vo štvrtok 3. apríla, zvýšia ceny všetkých áut predávaných v USA, dovážaných aj vyrobených na americkej pôde. Výrobcovia automobilov môžu znížiť výrobu, kým nebude jasné, či clá budú dlhodobé.
Prezident tiež povedal, že clá budú trvalé. “Absolútne, sú trvalé, iste. Svet okrádal Spojené štáty za posledných 40 rokov a viac. A všetko, čo robíme, je spravodlivé, a úprimne povedané, som veľmi štedrý,” povedal Trump.
Presun výroby do USA?
Kanadský premiér Mark Carney varoval Trumpa, že ak zavedie clá, Kanada bude reagovať vlastnými clami. Trump však odmieta odložiť zavedenie ciel, hoci pripustil možnosť dohody. Prezident USA zároveň vyzval výrobcov automobilov, aby presunuli výrobu do Spojených štátov. “Ak vyrábate autá v USA, zarobíte peniaze. Ak nie, možno budete musieť prísť do USA, pretože tu nie sú žiadne clá,” povedal. Výrobcovia automobilov sa však zdráhajú presunúť výrobu kvôli vysokým nákladom na výstavbu nových tovární a neistote ohľadom dlhovekosti colných opatrení. Trump však trvá na tom, že jeho plán recipročných ciel bude trvalý, pokiaľ ostatné krajiny neurobia cenné ústupky.
Kanadský premiér Mark Carney označil podľa BBC Trumpovo oznámenie za “priamy útok” na jeho krajinu a jej automobilový priemysel. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že blok zváži opatrenia pred akoukoľvek potenciálnou reakciou. Trump v odvete pohrozil “oveľa väčšími” clami, ak Európska únia a Kanada budú spolupracovať na tom, čo označil za “ekonomické škody” pre USA.