Tak bežná vec, akou je slnečná clona, je súčasťou áut takmer od začiatku automobilizmu. Spoločnosť Bosch však prichádza s revolučnou novinkou!
Vývoj a technológia stále napredujú a dnes už aj mnoho súčasti vozidiel, ktoré sa dlhé desaťročia nemenili, podlieha modernizácii alebo rovno revolúcii. V súčasných autách zostalo len minimum klasických mechanických prvkov. Veď napríklad ovládanie klimatizácie či autorádia postupne nahrádzajú dotykové obrazovky.
Aj spätné zrkadlá dlho odolávali, no dnes už poznáme niekoľko sériových áut, v ktorých ich nahradili kamery. Mohlo by sa zdať, že tak bežná vec, akou je slnečná clona, sa predsa nemôže nijako revolučne vylepšiť. A predsa! Technologická firma Bosch to vyskúšala a vytvorila prvú automatickú slnečnú clonu.
Tento počin úzko súvisí so štatistikou nehodovosti, v ktorej k hlavným príčinám patrí aj oslnenenie vodičov. Úprimne, asi každý zažil situáciu, keď je slnko nad horizontom tak nízko, že ani slnečná clona ho nezakryje. Žiadna súčasná slnečná clona nedokáže pokryť všetky uhly, pod ktorými svieti slnko a preto je nutné neustále ju prestavovať.
Bosch preto vytvoril inovatívnu priehľadnú slnečnú clonu Virtual Visor. Celý systém sa skladá z priehľadného LCD panelu, rozdeleného na niekoľko šesťuholníkových segmentov, a z kamery snímajúcej tvár vodiča. Inteligentný softvér následne dokáže detegovať oči a vytvoriť tieň ktorý na ne dopadne.
Výhodou je, že jednotlivé segmenty na LCD paneli sa prispôsobujú polohe vašich očí a zakrývajú len nevyhnutnú plochu. Zvyšok slnešnej clony ostáva aj naďalej priehľadný.
„V úvodnej fázy vývoja sme zistili, že vodiči si nastavujú slnečnú clonu tak, aby zatienila len ich oči,“ vysvetlil Jason Zink, technický expert Bosch North America a spolutvorca clony Virtual Visor. „Tento fakt nám pomohol uľahčiť realizáciu konceptu a vytvoriť dizajn novej technológie.“
Nápad za milión?
Ak by ste si mysleli, že spoločnosť Bosch minula na vývoj tohto produktu niekoľkomilónový rozpočet, ste na omyle. Nápad vznikol vďaka trom technikom, ktorí postavili prototyp z vyhodeného LCD panelu. Bosch svojich zamestnancov v podobných projektoch podporuje a Virtual Visor tak získal po prezentácii vedeniu spoločnosti zelenú a rozpočet na ďalší vývoj. Koncept Vision Visor bol nakoniec predstavený na veľtrhu CES 2020, kde získal ocenenie Best of Innovation.
Bosch plánuje túto technickú novinku presadiť v sériovej podobe a aktuálne už prebiehajú prvé rokovania s niektorými zástupcami automobiliek. Kedy sa dočkáme digitálnej slnečnej clony v našich autách preto ešte nie je známe. Isté však je, že by to mohlo zlepšiť nášpohľad na naše cesty 🙂
Batéria, ktorá sa nabije za menej ako 5 minút, to je budúcnosť, tvrdí IBM