Holden patrí k historicky najstarším automobilovým značkám, vznikla ešte v roku 1856 a autá začala vyrábať v roku 1908. Pre koncern GM, kam patrila, už nie je ekonomicky perspektívna.
Americká automobilka General Motors (GM) oznámila, že končí s austrálskou značkou Holden. Sústrediť sa plánuje na trhy v USA, Číne, Latinskej Amerike a Južnej Kórey.
GM oznámil koniec značky Holden necelé tri roky po tom, ako zrušila výrobu týchto áut v Austrálii, čím po takmer 70 rokoch ukončila produkciu automobilov na austrálskom trhu. Predaj vozidiel Holden v Austrálii a na Novom Zélande však pokračoval vďaka dovozu zo zahraničia. Teraz však firma rozhodla, že ani výroba v zahraničí nie je rentabilná a s touto značkou končí.
Holden sa začal do výrazných problémov dostávať na prelome tejto a uplynulej dekády. Hlavným problémom bol stále silnejúci austrálsky dolár a minimalizácia štátnych dotácií. Automobilka to nedokázala „rozdýchať“ a v roku 2013 oznámila, že do konca roku 2017 bude zrejme musieť ukončiť výrobu.
To sa skutočne aj stalo a po ukončení výroby modelu Holden Commodore bola zatvorená posledná existujúca továreň so sídlom v Elizabeth. Dnes, teda 17. februára 2020, spoločnosť General Motors oznámila, že značka Holden bude do roku 2021 vyradená z portfólia a stane sa už iba súčasťou histórie.
Ako povedal viceprezident GM pre zahraničné trhy Julian Blissett, ústup od značky Holden bude znamenať v nasledujúcich mesiacoch zrušenie približne 600 pracovných miest, keďže v Austrálii má firma ešte dizajnérske a inžinierske aktivity.
Čítajte viac: Nemecká automobilka posiela hybridný model BMW i8 do dôchodku
Záväzky voči vlastníkom áut značky Holden ako servis a dodávky náhradných dielov však bude GM plniť minimálne najbližších 10 rokov. Na tieto aktivity si americká spoločnosť ponechá približne 200 zamestnancov, keďže po cestách jazdí v súčasnosti približne 1,6 milióna týchto vozidiel.
Automobilový priemysel v Austrálii upadal už niekoľko rokov a ešte pred GM opustili tento trh Toyota a Ford. Ford ukončil výrobu áut v Austrálii v roku 2016 po 91 rokoch a v ďalšom roku ho nasledovala japonská Toyota, ktorá s produkciou na austrálskom trhu začala v roku 1963. Teraz od protinožcov odchádza aj koncern GM.