startstop

Peľový filter chráni auto aj pred baktériami a plesňami, nepodceňujte jeho výmenu!

Overview display smart climate functions.

Ak sa rozhodnete pre výmenu peľového filtra a máte auto s klimatizáciou, najlepšie spravíte, ak ju v rovnakom čase necháte skontrolovať a hlavne dezinfikovať.

Ideálnym časom na dezinfekciu klimatizácie a výmenu peľového filtra je jar. Odpovedať na otázku prečo, nie je vôbec zložité. Jar je totiž ročným obdobím s najvyšším výskytom alergénov v ovzduší a tie dokáže naozaj účinne zachytiť len čistý – najlepšie nový – peľový filter. Pokiaľ ste alergici, tak určite sa oplatí siahnuť po špeciálnom antialergénnom filtri, o ňom si však povieme neskôr.

Klimatizáciu je vhodné čistiť a dezinfikovať v rovnakom období, pretože potrebujeme, aby efektívne fungovala hlavne v čase, keď teplota začne výraznejšie stúpať, navyše znečistená klimatizácia je dokonalou živnou pôdou pre rôzne baktérie a plesne, ktoré sa potom cez klimatizačné výduchy šíria priamo do interiéru a opäť kontaminujú filter. A samozrejme, nikto tiež nechce, aby sa mu z nej po zapnutí spolu s príjemným chladným vzduchom dostal do kabíny už podstatne menej príjemný zápach.

Lapač nečistôt, peľov a baktérií

Peľový filter plní dôležitú úlohu, pretože je „rozhraním“ medzi vzduchom nasávaným zvonku a tým, ktorý sa dostáva do kabíny vášho vozidla – preto sa mu zvykne hovoriť aj kabínový filter. Jeho úlohou je nielen zachytiť drobné mechanické nečistoty (napríklad sadze), ale aj peľ rôznych rastlín a stromov, ktorý je od nich o niečo menší a zabraňuje aj vniknutiu zápachu do interiéru.

Aby mohol plniť všetky tieto úlohy, skladá sa z niekoľkých vrstiev. Základná vrstva zachytí hrubé nečistoty a sadze, ďalšia, tvorená mikrovláknami, sa postará o to, aby do kabíny neprenikli miniatúrne nečistoty a peľ a napokon vrstva aktívneho uhlia zabráni tomu, aby sa do nej dostal neželaný zápach. Pridať však možno aj štvrtú – antialergénnu vrstvu. V nej sa využívajú najčastejšie ióny striebra alebo polyfenoly, čo sú prírodné aromatické látky, brániace rozvoju rôznych druhov ochorení a šíreniu plesní a baktérií.

S ňou dokáže peľový filter zachytiť aj mikroskopické častice, akými sú spóry húb, rozličné plesne a podstatne širšie spektrum alergénov, než je schopný zachytiť klasický filter s aktívnym uhlím. A práve tento antialergénny filter odporúčame nielen alergikom, ale každému. Máte s ním totiž takmer úplnú istotu, že nevdýchnete nič dráždivé, čo by vás nútilo napríklad kýchať. Len pre zaujímavosť – ak si za volantom kýchnete pri rýchlosti 50 km/h, prejdete „naslepo“ približne 13 metrov.

Jednoduchá údržba

Pokiaľ ide o údržbu peľového filtra, odporúčame dávať ho čistiť a meniť autorizovanému servisu, ktorý dokáže odborne zhodnotiť, aký filter do auta umiestniť, či akými prípravkami filter čistiť. Tieto informácie môžu byť veľmi dôležité najmä počas jari, kedy sa vyskytujú rôzne alergie.
Pravidelná výmena filtra sa odporúča po najazdení približne 15-tisíc kilometrov, respektíve raz za rok a robí sa zväčša pri servisnej prehliadke. Ak jazdíte veľa a v prašnejšom prostredí, nechajte si filter vymeniť kľudne aj častejšie, pretože už po najazdení približne 10-tisíc kilometrov sa na ňom – a v celej vzduchotechnike vozidla – nazhromaždí asi 500 gramov nečistôt. Tie sú vďaka vlhkému prostrediu živnou pôdou pre rôzne baktérie a plesne.

Výmena filtra je pomerne rýchla a samotný filter nie je drahý. To, že nie je už úplne v poriadku, zistíte podľa niekoľkých príznakov – napríklad vám vo väčšej miere začnú prenikať do interiéru rôzne pachy zvonku, alebo sa začnú zahmlievať okná. Filter možno skontrolovať aj vizuálne. Zväčša sa nachádza pod predným oknom na strane spolujazdca, možno ho vytiahnuť cez odkladaciu priehradku alebo sa nachádza za ňou. Umiestnenie filtra závisí od typu vozidla.

Samotný filter a jeho údržba nepatrí k drahým položkám, preto sa určite oplatí dať filter meniť, či čistiť v autorizovanom servise, ktorý spĺňa najvyššie štandardy kvality a garantuje vám čistenie, ktoré je účinné, no zároveň neškodí dýchacím cestám. Predídete tak nepríjemnému kýchaniu za volantom či svrbeniu očí a nosa. Jeho výmena nezaberie servisným pracovníkom veľa času, takže budete mať vozidlo pomerne rýchlo opäť k dispozícii.

Kontrolujte pravidelne

Peľový filter patrí medzi rovnako dôležité časti vozidla ako iné diely, no napriek tomu sa čistenie peľového filtra často podceňuje. Vodiči si jednoducho neuvedomujú, že ich sústredenosť závisí aj od vzduchu vo vozidle. Netreba však na to zabúdať.

Niektorí vodiči si trúfnu vymeniť peľový filter aj samostatne, avšak to vám neodporúčame, pokiaľ chcete, aby vám filter fungoval plnohodnotne a dlhodobo. Jeho výmena v autorizovanom servise nemusí znamenať prevetranie vašej peňaženky. Väčšinou tento úkon ponúkajú servisy v rámci celkovej dezinfekcie klimatizácie, čo je výhodou.

Kontrola peľového filtra prebieha tak, že sa vysunie, mechanicky sa prezrie, či je v poriadku a či je dostačujúce ho vyčistiť, alebo je načase vymeniť ho za nový. Vzhľadom na to, že naozaj patrí k pomerne lacným autodielom, opakované čistenie neodporúčame, rozhodne efektívnejšia je jeho výmena. Ak si budete dávať meniť filter za nový, poraďte sa a nechajte si odporučiť buď filter s aktívnym uhlím, alebo pokročilejší antialergénny. Najzákladnejšie a najlacnejšie filtre sú papierové, dnes sú však na ústupe, majú nízku životnosť a rovnako nízku filtračnú schopnosť.

Výmena peľového filtra je žiaduca aj v prípade, ak sa rozhodnete pre čistenie a dezinfekciu klimatizácie. Dôvod je jednoduchý – zbytočne ju budete čistiť, ak bude ňou prechádzajúci vzduch filtrovaný cez zanesený a rôznymi baktériami a plesňami kontaminovaný peľový filter, cez ktorý sa opäť „rozlezú“ po celom klimatizačnom systéme.

Dôležitá dezinfekcia

Za jednu z najefektívnejších dezinfekčných metód pre klimatizáciu je považovaný ozón. Ten sa používa na rovnaký účel aj v zdravotníctve aj potravinárstve. Dokáže si totiž poradiť až s vyše 99 percentami baktérií, plesní, spór a s inými škodlivými mikroorganizmami. Pritom nijako nepoškodzuje interiér automobilu a ani veci v ňom – týka sa to plastov, čalúnenia, látky a aj kože. V súčasnej mimoriadne situácii sa zrejme pýtate, či si dokáže poradiť aj s vírusmi, keďže práve klimatizácia auta je výborným prostredím pre takéto mikroorganizmy. Do určitej miery vás môžeme upokojiť, ozónová dezinfekcia si dokáže poradiť aj s vírusmi, nie je však 100 %. Primárne slúži na odstránenie baktérií.

Na efektívnu dezinfekciu slúžia účinné ozónové generátory. Pri hĺbkovom čistení, trvajúcom v závislosti od konkrétneho auta polhodinku až hodinku, je interiér uzavretý, klimatizácia a motor bežia a v kabíne nemôže nikto zostať. Ozón je totiž vo vysokých koncentráciách jedovatý.

Po ukončení dezinfekcie treba preto ešte celý automobil aspoň desať minút vetrať. To je totiž doba, potrebná na to, aby sa ozónové molekuly opäť rozpadli na neškodný kyslík. Ak chcete mať interiér bez zápachu a klimatizáciu hygienicky čistú, určite sa nespoliehajte na žiadne jednorazové ozónové spreje. Tie svoj účel síce plnia, no vhodné sú skôr na občasné prečistenie najviac exponovaných povrchov auta v čase medzi jednotlivými „veľkými“ čisteniami.

Exit mobile version