Zraková únava je počas jesenných a zimných mesiacov obzvlášť aktuálnou témou. Nepríjemnosti vám môže narobiť aj počas šoférovania. Na mieste je preto otázka, „ako proti nej bojovať“?
S príchodom jesene sa nám ľudovo povedané, krátia dni. Slnko vychádza neskôr a zapadá skôr, čo má za následok značný úbytok prirodzeného svetla. O to viac sa preto musíme spoliehať na umelé osvetlenie. Slnečné svetlo je však pre ľudský organizmus veľmi dôležité. Pokiaľ ho naše telo nedostáva, hrozí nám v kombinácii s nedostatočným alebo nekvalitným osvetlením pocit únavy, podráždenia či dokonca bolesť hlavy. Trpieť ale môžu aj oči.
Ako uľaviť unaveným očiam?
Odborný garant optiky FOKUS Martin Slaný radí, aby ste aspoň trikrát denne praktikovali tzv. očnú jógu alebo jednoduché cvičenia. „Pokiaľ budete pravidelne hýbať svaly v oku, robiť krúživé pohľady rôznymi smermi alebo nahor a nadol, urýchlite tým látkovú výmenu v tomto okolí, čo má pozitívne účinky na náš zrak. Niekedy pomôže aj jednoduché pravidlo 20-6-20, teda robiť 20-sekundové prestávky s pohľadom na predmet vzdialený aspoň 6 metrov po 20 minútach práce s obrazovkou.“

Suchý vzduch či modré svetlo
Únavu zraku však nespôsobuje len nedostatok prirodzeného svetla, ale napríklad aj suchý vzduch v miestnosti. „Pobyt vo vykurovaných priestoroch alebo presun z tepla do zimy môže spôsobiť tzv. syndróm suchého oka. Ten sa najčastejšie prejavuje pocitom suchých, podráždených a začervenaných očí, či opuchnutých viečok,“ dodáva Martin Slaný. Rýchlu úľavu môžu priniesť kvapky do očí, ktoré efektívne regenerujú spojivky a zabraňujú vysychaniu očí.
Nepriaznivo na zrak pôsobia aj obrazovky moderných elektronických zariadení. Tie totiž vyžarujú modré svetlo, ktoré je podobné tomu slnečnému. Vďaka nemu dochádza k vyplavovaniu hormónu serotonínu, ktorý nás udržuje aktívnymi. Narúša tým ale spánok aj celkový biorytmus človeka. „Okrem toho, že si na notebooku alebo mobilnom telefóne môžete nastaviť príjemnejšie žlté svetlo, oplatí sa investovať tiež do tzv. blue filtrov, ktoré sa jednoducho aplikujú ako povrchová úprava na okuliarové šošovky. Ďalšia možnosť sú potom úľavové kontaktné šošovky,“ vysvetľuje na margo modrého svetla odborník optiky FOKUS.

Nepriaznivé počasie či zlá viditeľnosť na cestách
No a tiež si treba dať pozor na čítanie v šere. To totiž vyžaduje väčšiu námahu zraku, čo môže spôsobiť začervenanie očí či bolesť hlavy. Všetky tieto faktory počas dňa negatívne vplývajú na naše oči, čo prirodzene spôsobuje ich únavu. A aby toho nebolo málo, častokrát sa do toho pridá aj zlá viditeľnosť na cestách. Či už je to hmla, dážď, západ slnka alebo svetlomety protiidúcich áut, únava očí len rastie. S ňou môže naopak klesať koncentrácia vodiča, schopnosť rozlišovať objekty na ceste a aj reakčná doba. Zraková únava tak vie byť v niektorých prípadoch aj poriadne nebezpečná.

Zlá viditeľnosť na cestách má tiež vplyv na skryté očné vady, o ktorých možno ani neviete. Nebezpečné je to obzvlášť u vodičov, ktorí svojim správaním na cestách môžu ohroziť nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky vrátane chodcov. Kvôli nepriaznivému počasiu majú ich oči málo svetla na rozlíšenie vzdialeností, detailov či kontrastných farieb.

Vhodnou voľbou preto sú dioptrické slnečné okuliare s fotochromatickými sklami, nakoľko sa prispôsobia svetelným podmienkam. „Pomôžu aj špeciálne okuliare, ktoré majú tónovacie filtre a antireflexnú úpravu. Vhodné sú pre všetkých vodičov, pretože zvyšujú kontrast pozorovaných predmetov,“ tvrdí Martin Slaný.
Zraková únava môže byť počas šoférovania zradná, preto ju netreba podceňovať. Existuje však viacero spôsobov ako proti nej bojovať, či jej dokonca predísť.