Aké technologické úspechy stoja za prelomovými nabíjateľnými batériami?
Už je úspešne za nami, keď sa v bežnej spotrebnej elektronike rozlišovalo nanajvýš medzi klasickými jednorazovými a nabíjateľnými batériami. Dnes na základe funkčných vlastností vyčleňujeme viaceré typy opätovne použiteľných článkov. Aktuálne si medzi sebou konkurujú 1,2 verzus 1,5 V NiMH modely, pričom stále zdôrazňujú úplne novú generáciu batérií. Čo ich bližšie charakterizuje?
V praxi vyhľadávame batérie vhodné na okamžité použitie
Je to jedna vôbec z najčastejších požiadaviek spotrebiteľov. Výnimku netvoria klasické ani nabíjateľné batérie vo veľkosti aa tužkových a aaa mikrotužkových batérií. Minimálne nároky na údržbu predpokladáme už aj v nabíjacích modeloch, ale bez nevyhnutného dobíjania batérie.
Práve v tom spočíva unikátna technológia, typická pre NiMH články. Vyznačuje sa obmedzeným, priam minimalizovaným efektom samovybíjania. To až natoľko, že si mnohé nové modely udržiavajú viac než 70 % kapacity po obdobie 3 – 5 rokov. Konkrétne nové nabíjateľné 1,5 V líthiové batérie vykazujú konštantné výstupné napätie po celú dobu používania až do vybitia. Takéto batérie sú vhodné pre väčšinu bežných elektrospotrebičov so stabilným a hutným, resp. s viac konzistentným prúdom počas celej prevádzky.
Je vôbec nová generácia batérií bezpečná?
Určite áno, o čom vypovedá zabudovaný ochranný mechanizmus. Aj v skutočne miniatúrnych článkoch výrobcovia vyžadujú všestrannú, viacnásobnú ochranu. Je za tým napr. bariéra proti prehrievaniu alebo voči zbytočne nadmernému nabíjaniu. Taktiež v globálnom meradle rešpektujeme zdravie a kvalitu života, preto sa zabraňuje kontaktu so škodlivinami a ich úniku v prostredí. Bezpečné sa stáva už aj dlhodobé uskladňovanie batérií, v priemere až rok, pričom si zachovávajú min. 80 % zo svojej pôvodnej kapacity. Odporúčame preto výhodný nákup takýchto prelomových batérií u predajcu s poradenstvom Baterie.sk.