startstop

Rýchla Octavia RS z druhej ruky – pasca alebo požehnanie?

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Časy, kedy Škoda Octavia zbierala víťazstvá vo WRC, sú síce nenávratne preč, no Octavia s prívlastkom RS si zachováva športové gény dodnes.

Mnohí ju však zatracujeme a to len z dôvodu, že ju nechápeme. Pokúsime sa vám predstaviť jazdenku Škoda Octavia RS tak, ako by sme ju všetci mali vnímať.

Testovali sme 3. generáciu po facelifte s benzínovým motorom 2.0 TSI a s nájazdom 113 000 km. Aby sme si nami testované auto zasadili na časovú os, je potrebné vedieť, že Octavia tretej generácie sa vyrábala od roku 2013 do 2019, pričom medzigeneračný facelift prišiel v roku 2017.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Štvoročko dizajnoval Jozef Kabáň

„Štvoročko“ dizajnoval Jozef Kabáň, ktorý sa postaral o riadnu kontroverziu práve delenými Full-LED svetlometmi, ktoré spočiatku burcovali vášne. Treba však uznať, že táto faceliftovaná verzia starne do krásy. Z ostatných odlišností voči základnej Octavii tu máme agresívnejší predný nárazník, inak tvarované hmlové svetlomety, charakteristické 18-palcové disky, dvojicu koncoviek výfukov, emblémy RS a strešný spojler charakteristický pre liftback. Keď už sme pri karosérii, Octavia RS bola dostupná aj v prevedení kombi a úprimne, doteraz neviem, ktorá sa mi páči viac. Rozmery liftbacku sú: dĺžka 4,659 m, šírka 1,814 m, výška 1,461 m a rázvor 2,686 m.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Octavia, ako ju poznáme plus dávka športovosti

Interiér modelu Octavia RS asi každý dobre pozná, preto je zbytočné spomínať tonu priestoru, množstvo odkladacích miest a podobné všeobecné fakty. Ja preto radšej vypichnem veci, ktoré sa mi naozaj páčia. Prvou z nich je určite elegantne zapustený displej infotainmentu s podporou zrkadlenia mobilu. Chválim analógové budíky a decentné ambientné osvetlenie, ktoré priniesol práve facelift.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Sedadlá sú vynikajúce a alcantarový poťah môžem vrelo odporučiť každému. V testovanom aute bol aj výhrev sedadiel a pamäťová funkcia. Nedá mi nespomenúť integrovanú opierku hlavy, pretože často podlieha kritike. Meriam 190 cm a dĺžka tej opierky mi absolútne vyhovuje. Nie je vôbec prikrátka, ako som počul od iných vodičov.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Priestor na zadných sedadlách je čistý luxus. Presne pre toto máme v redakcii Octaviu naozaj radi. Veľa miesta na nohy, hlavu aj ramená. Vo dverách sú veľké boxy, kde vložíte aj väčšiu fľašu. Nechýba ani lakťová opierka a ISOFIX úchyt pre detské sedačky. Po 113 000 km tu nie sú žiadne výrazne poškodenia, vŕzgania ani praskanie. Jediné, na čo Octavia v interiéri trpí, je rezonancia od reproduktorov.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Nafta, benzín, automat aj manuál

Ak ste si konfigurovali výbavový stupeň RS faceliftovanej Octavie, mali ste v zásade na výber 3 motorizácie. Základ tvoril naftový motor 2.0 TDI s možnosťou pohonu oboch náprav. O stupienok vyššie sa nachádzala verzia RS 230, ktorá sa niekde okolo roku 2018 vytratila z ponuky. Práve motorom 2.0 TSI s výkonom 230 koní bolo vybavené aj testovacie vozidlo. Vrchol ponuky a zároveň po roku 2018 jediné benzínové RS-ko, predstavovala Škoda Octavia RS 245. Prenos výkonu je v prípade benzínov výlučne na prednú nápravu, pričom 245-ka bola osadená samosvorom VAQ. Všetky verzie boli k dispozícii s manuálom aj s automatom DSG.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Načo si dať pozor

Načo sa zamerať pri kúpe jazdenky? U manuálnych prevodoviek pozor na predošlého majiteľa. Ak to bol nejaký pseudo pretekár, je dosť možné, že sa stretnete s problémom dvojhmotového zotrvačníka. To isté platí aj pre brzdy. Treba poriadne skontrolovať platničky aj kotúče. V prípade automatu DSG sa zasa sústreďte na chod prevodovky, môže totižto naznačiť problémy s mechatronikou.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Čo sa týka samotného motora, tak ten je veľmi spoľahlivý a rokmi overený. Jediné, načo facelift trpí, je zvýšená karbonizácia z dôvodu využitia iba priameho vstrekovania. Motorový olej meňte raz za rok resp. každých 15 000 km a raz za 3 roky vymeňte aj olej v diferenciáli VAQ.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Škoda Octavia RS nie je ostré auto na okresky

Prebojovali sme sa cez teóriu a dostávame sa k vnímaniu Octavie RS. Nie, toto auto nie je ostré pretekárske auto. Nie je to ani hothatch, pretože mu to nedovoľuje jeho dĺžka a koncepcia. Octavia RS je rýchle rodinné auto a v tom je naozaj dobrá.

Podvozok je príjemne tuhý. Je o 1,5 cm nižší voči základnej verzii a krásne žehlí nerovnosti. Zadná náprava je voči predfaceliftu o 3 cm širšia, čo prispieva k celkovej stabilite auta a na ceste je to naozaj cítiť. Riadenie sa krásne mení so zmenou jazdného režimu. Samosvor vás v zákrute krásne podrží, ale všetko toto funguje len do doby, kedy ste na Octaviu milý. Akonáhle jej začnete nakladať, ona vám to začne vracať.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Požehnanie do každej rodiny

Škoda Octavia nie je ostré vozidlo na okresky. To sa radšej obzrite po i30N alebo po Golfe GTI. Kúpte si Octaviu RS, ak hľadáte dynamické, športovo dizajnované priestranné rodinné auto. V takomto prípade je to naozaj požehnanie do každej rodiny. Tento konkrétny kúsok nájdete u predajcu AAA Auto za sumu 20 300 eur a nájazdom 113 000 km. Viac sa dozviete v našej videorecenzii.

Exit mobile version