Pri výbere ideálneho auta na presúvanie po meste sa mnohí motoristi zamerajú na štýlový Fiat 500. Menej obvyklou, no takisto zaujímavou alternatívou je Smart ForFour.
Smart ForFour druhej generácie vstúpil na trh v roku 2014, pričom až 70 % súčiastok zdieľal s Renaultom Twingo III. Kompaktný model je zhmotnením konceptu malého mestského auta. V roku 2017 pribudla do ponuky plne elektrická verzia, ktorá sa vyrábala do roku 2021. Nami testované vozidlo malo najazdených 75 000 km, spaľovací motor a vyšlo z fabriky v roku 2014.
Dizajn je hravý a praktický
Predná časť tohto modelu je rozhodne vydarenejšia než pri prvej generácii. Moderné funky farby, LED denné svietenie a halogénové svetlá dotvárajú mestský šmrnc, rovnako ako kompaktné rozmery. Dĺžka 3,5 metra, šírka 1,6 metra, výška 1,5 metra a rázvor náprav iba 2,5 metra. Smart FourFor je malý mestský kamoš, ktorý zaparkuje skoro všade. Zadná časť so siluetou pripomínajúcou motokáru dáva tušiť, že auto je kompaktné, agilné a pripravené na rýchle manévre. Aj keď objem kufra je len 185 litrov, ForFour nie je o preprave batožiny. Toto auto slúži najmä pasažierom a ich mestskej mobilite.
Jednoduchý, farebný a účelný interiér
Aj v kabíne pokračuje dizajnový experiment. Oranžová palubná doska prináša život do interiéru a zbytočnú nudu necháva za dverami. Spracovanie nie je prémiové, ale treba uznať, že po 75 000 km je všetko stále v prekvapivo zachovalom stave. Prístrojový panel má jednoduchý layout, pričom informácie sú duplikované na displeji. Klimatizácia a ovládacie prvky sú intuitívne a samozrejme nechýba USB a Bluetooth.
Smart sa predával aj ako Brabus
Pod kapotou nenájdeme nič okrem nádob pre prevádzkové kvapaliny. Motor je totiž umiestnený vzadu. Do ponuky agregátov sa nasťahovali nasledujúce pohonné jednotky:
– 1,0 trojvalec (45 kW alebo 52 kW) – atmosférická verzia
– 0,9 trojvalec (66 kW alebo 79 kW v BRABUS verzii) – preplňovaná verzia
– elektrický motor s výkonom 60 kW.
My sme v Smarte testovali základnú jednotku, teda atmosférický trojvalec s výkonom 52 kW. Na mesto to postačuje. V kombinácii s 5-stupňovým manuálom je jazda plynulá. V meste ste schopní jazdiť aj pod 5 litrov, čo je na dnešnú dobu solídny výsledok.
Na čo si dať pozor?
Konštrukcia motora je jednoduchá, čo je výhodou, ale vyžaduje pravidelný servis každých 10 000 až 15 000 km. Keďže ide o typické mestské auto, veľmi dôležitý je vonkajší stav karosérie a kolies – na odreniny sa treba pripraviť. Určite sa vyhnite fleetovým autám, ktoré mohli mať zanedbaný servis. A aké sú jazdné vlastnosti? Smart pokojne nazvime malou motokárou. Polomer otáčania je excelentný, čo oceníte najmä pri parkovaní v úzkych priestoroch. Nevýhodou je však vyšší záber spojky, na ktorý si treba trochu zvykať. Elektronika vozidla vás zároveň drží pod kontrolou, a preto sa nepokúšajte pretekať. Smart ForFour má síce poháňanú zadnú nápravu, no nie je to BMW M3.
Funky presúvadlo za 6 500 €
Tento konkrétny kúsok s nájazdom 75 000 km nájdete v AAA Auto za cenu 6 500 €. Ak hľadáte spoľahlivé, agilné a dizajnovo netradičné vozidlo na každodenné mestské jazdy, Smart ForFour je výbornou voľbou.